Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salar in cursul lunii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salar in cursul lunii

Am efectuat o modificare de salarii - cu toate formele legale- in cursul lunii, contabila e exasperata, zice ca nu se poate decat de la inceputul lunii pentru ca statul de plata mai face cumva dar la declaratii are probleme. Am procedat corect?
Buna ziua.Bineinteles ca ati procedat corect.In nici un act normativ nu este prevazuta o data de la care se pot modifica salariile.Contabila trebuie sa procedeze la efectuarea inregistrarilor contabile in mod corect
Dumneavoastra ati procedat legal.
Daca ati efectuat modificarea de salariu si nu ati anuntat-o in timp util despre ea, probabil ca a depus declaratiile si acum trebuie sa le rectifice si o inteleg.
Multumesc pentru raspunsuri. Am anuntat in ziua in care am modificat salariile. (am trimis Actul Aditional)