avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaP

Activitate ElenaP

Buna ziua,
as dori sa aflu(daca poate cineva sa-mi raspunda),in cazul in care o societate efectueaza concedieri colective si acorda salarii compensatorii salariatilor in cauza, acestia mai pot beneficia de ajutor de somaj?
Va multumesc,astept raspuns...
Răspuns la discuția recalculare pensie de intretinere
Va multumesc pentru raspuns...da sunt convinsa ca ar ascunde faptul ca lucreaza fiind convins ca ar trebui sa plateasca o suma mai mare decat cea de acum.Pana acum ,,Dosarul pentru majorare pensie de intretinere "l-am depus la Judecatoria de pe raza domiciliului meu,fara a plati taxa de timbru,aceste actiuni fiind scutite din cate stiu eu.Din ceea ce am inteles trebuie sa depun dosarul la Judecatoria din raza de domiciliu al fostului sot?Nu de alta dar nu prea am timp(deh!serviciul...)sa ma plimb dintr-un oras in altul...Multumesc
Buna ziua,fostul meu sot plateste pensie de intretinere pentru copilul nostru in varsta de 13 ani calculata ca a patra parte din salariul minim pe economie din urma cu patru ani ,care se imparte la doi avand in vedere ca mai are un copil din actuala casatorie.Problema a aparut cand unul dintre prietenii comuni mi-a spus ca fostul sot ar lucra la o firma din Bucuresti insa nu a stiut sa-mi dea mai multe detalii.Intrebarea mea este:cum as putea afla,legal evident,unde lucreaza,de cand lucreaza si care ar fi venitul sau?Deasemeni se poate calcula pensia de intretinere retroactiv in cazul cand as avea dovada ca lucreaza de mai mult timp fara ca el sa ma fi anuntat?Mentionez ca la ora actuala plateste o pensie de 200.000 lei.Avand in vedere ca in urma cu un an m-am recasatorit si eu are vreo influenta?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri