avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie de intretinere

Buna ziua,fostul meu sot plateste pensie de intretinere pentru copilul nostru in varsta de 13 ani calculata ca a patra parte din salariul minim pe economie din urma cu patru ani ,care se imparte la doi avand in vedere ca mai are un copil din actuala casatorie.Problema a aparut cand unul dintre prietenii comuni mi-a spus ca fostul sot ar lucra la o firma din Bucuresti insa nu a stiut sa-mi dea mai multe detalii.Intrebarea mea este:cum as putea afla,legal evident,unde lucreaza,de cand lucreaza si care ar fi venitul sau?Deasemeni se poate calcula pensia de intretinere retroactiv in cazul cand as avea dovada ca lucreaza de mai mult timp fara ca el sa ma fi anuntat?Mentionez ca la ora actuala plateste o pensie de 200.000 lei.Avand in vedere ca in urma cu un an m-am recasatorit si eu are vreo influenta?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
In primul rand, va adresati judecatoriei din raza de domiciliu al paratului(fostul sot) cu o cerere prin care veti solicita "majorarea pensiei de intretinere"-exact asta e formularea.
Instanta va va cita pe dv si pe fostul sot si ii va pune in vedere acestuia sa aduca o adeverinta de venit si certificatul de nastere al celuilalt copil minor.
Din aceasta adeverinta veti afla ce venituri realizeaza paratul si care oricum sunt mai mari decat acum 4 ani!!Instanta va stabili noul cuantum al pensiei de intretinere care, sigur, va fi majorat.Daca veti avea indoieli asupra veridicitatii sumei trecuta in adeverinta va adresati conducerii firmei la care lucreaza fostul sot.
De regula, majorarea cuantumului pensiei are loc incepand cu data introducerii actiunii, afara de cazul cand intarzierea introducerii actiunii este imputabila fostului sot(de exemplu, v-a ascuns ca lucreaza-cazul dv, daca am inteles eu bine).
NU nu are nici o importanta faptul ca v-ati recasatorit, obligatia lui de parinte subzista pana la 18 ani-daca fiul(fiica) isi incheie studiile la aceasta varsta, sau pana la 26 de ani- daca isi continua studiile.
Va multumesc pentru raspuns...da sunt convinsa ca ar ascunde faptul ca lucreaza fiind convins ca ar trebui sa plateasca o suma mai mare decat cea de acum.Pana acum ,,Dosarul pentru majorare pensie de intretinere "l-am depus la Judecatoria de pe raza domiciliului meu,fara a plati taxa de timbru,aceste actiuni fiind scutite din cate stiu eu.Din ceea ce am inteles trebuie sa depun dosarul la Judecatoria din raza de domiciliu al fostului sot?Nu de alta dar nu prea am timp(deh!serviciul...)sa ma plimb dintr-un oras in altul...Multumesc
Asa cum vi s-a mai spus, este cazul sa promovati o actiune de majorare pensie. Oricum pensia s-ar majora, avand in vedere actualul venit minim. Din pacate pensia majorata nu o puteti obtine decat de la data introducerii actiunii. Exista insa ceva posibilitati de a afla unde lucreaza. As avea insa nevoie de ceva mai multe date. Daca nu puteti promova actiunea personal, o puteti face cu ajutorul unui avocat. Cheltuielile pe care le faceti constituie cheltuieli de judecata iar paratul va fi obligat sa vi le restituie. pentru detalii pot fi contactata si la adresa de email cristinascripa@yahoo.com. Avocat Cristina S.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere copil elena13 elena13 Buna ziua.Sunt divortata si copilul meu implineste luna asta 18 ani.Deja pensia de intretinere a venit redusa in aceasta luna.Baiatul este in clasa a xii.Ce ... (vezi toată discuția)
Posibilitate obtinere pensie alimentara pentru copil dupa divort capsunica1967 capsunica1967 am divortat acum un an si la data divortului desi aveam un copil de 19 ani care era student, nu am convenit cu fostul sot asupra pensiei alimentare a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara krisztinasocaciu krisztinasocaciu Buna seara. In legatura cu pensia alimentara am o nelamurire. Am divortat fara avocat .....pensia alimentara s-a hotarat 25% din veniturile realizate de ... (vezi toată discuția)