Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Salarii compensatorii

Buna ziua,
as dori sa aflu(daca poate cineva sa-mi raspunda),in cazul in care o societate efectueaza concedieri colective si acorda salarii compensatorii salariatilor in cauza, acestia mai pot beneficia de ajutor de somaj?
Va multumesc,astept raspuns...
In conformitate cu prevederile Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca si a normelor metodologice, beneficiari ai prevederilor acestei legi sunt persoanele carora le-a incetat contractul individual de munca din motive neimputabile lor, in temeiul articolului 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), articolul 61 lit. c) si d), articolul 65 alin. (1), articolul 94 alin. (4) din Codul Muncii.
Da, vei beneficia si de indemnizatie de somaj !