Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cazul demisiei se mai acorda somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cazul demisiei se mai acorda somaj?

Buna ziua!
In cazul incetarii contract.individual de munca prin demisie,art.81 din Codul Muncii,se mai acorda somaj?
Care sunt articolele si aliniatele privind incetarea contractului individual de munca din Legea nr.53/2003 pt.care se acorda somaj si pentru care nu se acorda?
Va multumesc!
Legea nr. 76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă

ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;

H.G nr. 174 din 20 februarie 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
ART. 5
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
a) încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
b) încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (4^1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
Va multumesc pt.raspunsul concret!