avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Activitate elencic

Activitate elencic

Se poate face acest act de v-c la un notar din stainatate?Am in plan sa-mi vizitez fiica de curand.
///sa inteleg ca nu am prea multe de ales?De ce nu se poate face un act simplu si concret prin care sa las mostenire totul doar fiicei mele?Care este dezavantajul testamentului? In ce situatie,fiul meu,nu poate contestaataca mostenirea facuta.Caut, ca dupa moartea mea,fiica mea sa intre in posesia mostenirii,fara procese si batai de cap.(Intra in discutie vanzarea bunurilor unei persoane de incredere si pe urma un alt act de vanzarecumparare intre aceasta pesoana de incredere si fiica mea?)
[Buna ziua,
Ma numesc Nicolae Elencic,vaduv de 6 ani, tatal a doi copii. Am cumparat un apartement acum cateva luni si sunt si in posesia mai multor terenuri de pamant mostenite de la tata. Vreau, fara ezitare, sa gasesc solutia ideala, prin care fiica mea sa fie unica mostenitoare a apartamentului si pamanturilor. nu vreau ca fiul meu sa mosteneasca ceva . amandoi copii sunt plecati in strainatate. TEstament sau Certificat vanzare cumpare. Se poate face unul sau celalalt in strainatate,tinand cont ca eu pot merge la fiica mea? In cazul in care se pot face actele la fiica mea,e suficient un birou de avocatura care colaboreaza cu ambasada Romaniei,apostila,etc?

Multumesc,cu respect Nicolae