avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate Verginia

Activitate Verginia

Buna ziua! Copilul meu implineste 2 ani pe 29.10.2013. Va rog sa-mi spune-ti cand trebuie sa ma prezint la munca sa-mi arat intentia ca doresc sa ma intorc? Daca sunt insarcinata in 2 luni voi mai beneficia de indemnizatia de 85% timp de 2 ani daca data probabila a nasterii este 15.04.2014(si o perioada de cateva luni am fost cu indemnizatie pentru primul copil)?
Discuție somaj tehnic
Buna ziua! Am o vechime totala in munca de 11 ani. Pe 22.09.2008 mi-am incheiat contractul de munca la unitatea unde lucram cu acordul partilor. M-am angajat pe 24.09.2008 la o alta societate cu un contract de munca perioada nedeterminata si o perioada de proba de 6 luni. Pe 24.03.2009 mi-a expirat perioada de proba si nu am semnat un alt contract dupa aceasta perioada; pentru definitivarea pe post. La noul servici se dau 10 zile de somaj tehnic. Va rog sa-mi spuneti daca eu trebuie sa plec in somaj tehnic sau trebuie sa fiu definitiva pe post. Somajul tehnic ma afecteaza daca eu voi ramane insarcinata si doresc sa beneficie de concediu pre si postnatal? Daca sunt insarcinata societatea ma trimite si pe mine in somaj tehnic? Va rog sa-mi raspundeti conf. legii, articol, alin, etc. In asteptarea unui raspuns va multumesc!