Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INTOARCEREA LA MUNCA DUPA CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INTOARCEREA LA MUNCA DUPA CCC

Buna ziua! Copilul meu implineste 2 ani pe 29.10.2013. Va rog sa-mi spune-ti cand trebuie sa ma prezint la munca sa-mi arat intentia ca doresc sa ma intorc? Daca sunt insarcinata in 2 luni voi mai beneficia de indemnizatia de 85% timp de 2 ani daca data probabila a nasterii este 15.04.2014(si o perioada de cateva luni am fost cu indemnizatie pentru primul copil)?
Daca copilul implineste 2 ani in 29.10, atunci in acea data vi se termina CCC si cu data de 30.10 va trebui sa va prezentati la serviciu. Depuneti o cerere de reluare a activitatii.
Perioada de CCC constituie stagiu asimilat in cazul CCC si deci veti obtine un nou CCC in 04.2014, daca in toata aceasta perioada veti fi angajata.