avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate cumparator

Activitate cumparator

A doua intrebare se lega de ceea ce am platit deja din apartament. Primele transe au inclus TVA de 19%, asadar daca cel de 5% se aplica pt toata valoarea casei (oricare ar fi ea), cum primesc banii inapoi? Sigur asta implica faptul ca raspunsul la prima mea intrebare era ca cei 5% se aplica in orice conditie si oricare ar fi valoarea casei.
E clar, thread-ul are ceva cu mine si nu vrea sa-mi scrie mesajele. Intrebam daca cei 5% sunt valabili doar pt locuinte mai ieftine de 380.000 lei si cu suprafata mai mica de 120 mp (conform OU de anul trecut) - sau n-are nicio legatura? Celelalte intrebari le voi pune pe rand. Multumesc
Dintr-un motiv pe care-l ignor, mesajul meu a fost trunchiat. Pe scurt, intrebasem urmatoarele:
1. TVA de 5%: In ce conditii se aplica (daca se aplica)? Doar daca pretul e
Buna ziua. As vrea sa va intreb, in legatura cu toata tevatura iscata in jurul acestui program:
1. TVA de 5% in ce conditii se aplica (daca se aplica)? Doar in conditiile in care casa costa
Buna ziua. In momentul platii unui avans pentru achizitionarea unui apartament, am incheiat un antecontract pe care l-am autentificat notarial. Mi s-a perceput atunci o taxa procentuala din suma data ca avans.
In acest moment, am ajuns la incheierea contractului de vanzare-cumparare care, fireste, va trebui si acesta autentificat notarial, insa taxa care mi se cere reprezinta in continuare procent din intreaga valoare a apartamentului (si nu din diferenta intre valoarea lui si suma platita ca avans).
Este normal? Mie unuia mi se pare ca eu dau niste bani de doua ori...
Multumesc.