avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate mony28chitas

Activitate mony28chitas

Discuție Indrumare
Aseara a luat foc din senin,fara sa se aprinda vre-un led de avertizare ca ceva ar fi in neregula masina cumnatului meu ,un Audi din 2012/1968 cmc. A ars in proportie de 85% conform procesului verbal intocmit de pompieri chemati la fata locului.De la masina au mai luat foc si anexe gospodaresti.
Azi s-a prezentat la reprezentanta audi sa vada care poate fi cauza incendiului,la care a primit raspunsul ,deoarece masina avea un computer de bord care semnala firma audi daca avea ceva probleme la sistemul de racire a motorului ,ceea ce sa si intamplat.Reprezentantul a zis ca avea " avertizare de rechemare in servis" ceea ce nu sa intamlat.
Intrebare :oare nu ei trebuia sa anunte proprietarul de rechemarea in servis daca a fost semnalata de computer ,deoarece la bord nu avea ledul respectiv?Sunt sanse de ceva despagubire?
am si eu o nelamurire:in 2007 la 1 mai m-am angajat la primarie ca referent debutant.in luna august am nascut si nu am beneficiat de indemnizatia de 600 de lei deoarece am facut intrerupere pe cartea de de munca.am beneficiat doar de cele 126 de zile de conced pt.ingrijirea copilului si lauzie.as vrea sa stiu daca mai sunt si alte drepturi banesti de care as putea beneficia, adica inca de un salar la nivel de unitate. si a doua problema daca am fost angajata in luna mai si am intrat in concediu in luna august am dreptul la al 13-lea salar?
va rog sa-mi raspundeti si daca se poate sa-mi trimiteti raspunsul la adresa mea de mail.mony28chitas@yahoo.com.multumesc anticipat