avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate eugen_costi

Activitate eugen_costi

Răspuns la discuția Emigrare Canada
Nu prea imi e de mare ajutor. Ma interesa daca stie cineva modalitatea de obtinere a vizei mai usor sau daca se poate pleca pe contract de munca.
Discuție Emigrare Canada
Buna ziua


As avea si eu o intrebare : cum as putea emigra in Canada la rudele mele. El lucreaza ca Manager la o fabrica si sotia lui la fel. Au cetatenie canadiana. As putea pleca daca mi-ar face contract de munca?? As obtine mai usor viza??

Multumesc
Am o problema la locul meu de munca si nu stiu daca este legal. Am fost in concediu medical - mai multe interventii chirurgicale in urma unui accident rutier iar la sfarsitul anului cand trebuia sa ne luam concediu de odihna m-i s-a spus ca am cu 2 zile de concediu de odihna pentru ca am avut 2 luni de concediu medical. Ma poate ajuta cineva?? Stie cineva ce spune legea? Eram doar curios.

Multumesc
Răspuns la discuția ACCIDENT VATAMARE CORPORALA
Astazi a venit un inspector de la firma de asigurari si a completat o lista cu defectiunile motocicletei. Acum trebuie sa ma duc la un service cu foaia respectiva si serviceul sa mi dea un aviz estimativ cu cat costa reparatia. Dupa care sa o duc la compania de asigurari.
Răspuns la discuția ACCIDENT VATAMARE CORPORALA
Politia a intocmit proces verbal mi-a dat dovada pentru reparatie urmeaza ca zilele viitoare sa vina cei de la asigurari. Conducatorului auto i-au suspendat permisul si merge pe dovada pana la solutionarea cazului.
Răspuns la discuția ACCIDENT VATAMARE CORPORALA
In ce cazuri cere politia certificat de la IML. Daca eu ma impac cu conducatorul auto vinovat de producerea accidentului si la politie nu depun plangere penala impotriva lui mai poate politia sa ceara aprecierea zilelor de ingrijire medicala?
Buna ziua.

Am avut pe data de 09 03 09 un accident. Conduceam o motocicleta pe strada uverturii catre pasajul lujerului. Undeva la teatrul masca eu am oprit la o trecere de pietoni dupa care mi-am continuat drumul. Din sens opus venea un taxi iar cand a ajuns in dreptul meu a probabil fara sa ma vada a virat stanga si am intrat in plin in el. Am avut 21 de zile de spitalizare si 4 operatii. 2 la mana dreapta una la stomac si una la plamanul drept. Am vorbit cu respectivul conducator auto si ne-am inteles sa nu depun plangere penala doar ca el spune ca : chiar daca eu nu ma constitui parte civila in dosarul penal IML ul se autosesizeaza daca am peste 60 de zile de ingrijiri medicale. Am vorbit cu mai multi avocati iar unii spun ca daca nu fac plangere la politie nu se elibereaza certificat medicolegal iar altii spun ca in cazuri de genul asta cand sunt accidente cu vatamari grave cum a fost la mine si cu interventii chirurgicale politia trimite scrisoare catre IML sa se elibereze certificat. ma poate lamuri si pe mine cineva??? Va multumesc