avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIUL MEDICAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIUL MEDICAL

Am o problema la locul meu de munca si nu stiu daca este legal. Am fost in concediu medical - mai multe interventii chirurgicale in urma unui accident rutier iar la sfarsitul anului cand trebuia sa ne luam concediu de odihna m-i s-a spus ca am cu 2 zile de concediu de odihna pentru ca am avut 2 luni de concediu medical. Ma poate ajuta cineva?? Stie cineva ce spune legea? Eram doar curios.

Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2010
eugen_costi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 18:56, 17 Ianuarie 2010
Zilele de CO sunt calculate in raport cu timpul efectiv lucrat.

Calculul zileleor de CO cuvenite pentru 2009 este 21/12*10 unde,

zilee de CO pe un an-21
nr de luni calendaristice intr-un an=12
nr luni efectiv lucrate=12-2 CM=10

Din zilele de CO cuvenite se scad cele efectuate in cursul anului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna iban iban cum se procedeaza pentru calculul zilelor de concediu de odihna anual, atunci cand un salariat a avut mai mult de 30 de zile concediu medical pentru anul in ... (vezi toată discuția)
Concediu ardaco ardaco daca un salariat a avut in cursul unui an concediu medical 90 zile , cat concediu de odihna mai are dreptul ? ( in mod normal ar fi avut 21 zile ) (vezi toată discuția)
Co vs. cm mony mony Credeti ca este legala o clauza inclusa int-un contract colectiv de munca prin care se stabileste ca orice zi de concediu medical ce trece peste 30 zile se ... (vezi toată discuția)