Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIUL MEDICAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIUL MEDICAL

Am o problema la locul meu de munca si nu stiu daca este legal. Am fost in concediu medical - mai multe interventii chirurgicale in urma unui accident rutier iar la sfarsitul anului cand trebuia sa ne luam concediu de odihna m-i s-a spus ca am cu 2 zile de concediu de odihna pentru ca am avut 2 luni de concediu medical. Ma poate ajuta cineva?? Stie cineva ce spune legea? Eram doar curios.

Multumesc
eugen_costi, utilizator
Zilele de CO sunt calculate in raport cu timpul efectiv lucrat.

Calculul zileleor de CO cuvenite pentru 2009 este 21/12*10 unde,

zilee de CO pe un an-21
nr de luni calendaristice intr-un an=12
nr luni efectiv lucrate=12-2 CM=10

Din zilele de CO cuvenite se scad cele efectuate in cursul anului.