Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu

daca un salariat a avut in cursul unui an concediu medical 90 zile , cat concediu de odihna mai are dreptul ? ( in mod normal ar fi avut 21 zile )
Dreptul la concediu de odinhna platit nu poate fi limitat in nici un mod. El nu este afectat de zilele de concediu medical sau concediu fara plata. Minimul concediului de odihna platit este de 20 zile, numarul maxim este stabilit in negocierile cu angajatorul...
guvernator mg a scris:

Dreptul la concediu de odinhna platit nu poate fi limitat in nici un mod. El nu este afectat de zilele de concediu medical sau concediu fara plata. Minimul concediului de odihna platit este de 20 zile, numarul maxim este stabilit in negocierile cu angajatorul...

D-ra consilier juridic nu este corect intai pentru dvs si apoi pentru public sa informati cum credeti dvs.
D-na a intrebat altceva nu de limitare era vb in propozitie.
Dreptul la CO este legiferat de legislatia muncii si se face vorbire de faptul ca acest CO este o perioada de refacere a persoanei in urma muncii prestate ,nicidecum a muncii prestate si a concediului medical sau fara plata ,unde avem suspendarea CIM din partea angajatului sau cauze medicale.
DECI ,nr minim de zile CO este de 21 nu de 20,si se acorda in raport cu perioada de timp lucrata intr-un an pe formula 21 nr.minim zile CO sau cate zile sunt prevazute in CIM-ul dvs / 12 luni calendaristice* cu nr de luni calendaristice lucrate efectiv= nr. zile de CO. perioada de CM este perioada care suspenda activitatea si raporturile de munca sau serviciu si nu va da dreptul sa beneficiati si de zile de CO pentru aceasta perioada. Cu stima ,Eduard I.
Conform CCM unic la nivel national 2007-2010 Art. 56. - (1) Salariaţii au dreptul în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă plătit, de minimum 21 de zile lucrătoare.
in situatia dvs. -> 21/12*10=18 zile de CO cuvenit
Angela D, Consultant resurse umane
Angel 2007 a scris:

Conform CCM unic la nivel national 2007-2010 Art. 56. - (1) Salariaţii au dreptul în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă plătit, de minimum 21 de zile lucrătoare.
in situatia dvs. -> 21/12*10=18 zile de CO cuvenit

90 zile presupun ca fac cca 3 luni, de unde 10 luni in calculul dvs?
21/12=1.75 zile / luna *9 luni= 15.75 prin rotunjire 16 zile .
Dreptul la CO asa cum rezulta din enuntul problemei este de 16 zile lucratoare in conditia unui CM de 90 zile calendaristice in cadrul unui an.
Multumesc frumos,aveti dreptate, corect este 21/12*9=16 zile