avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate n.a

Activitate n.a

Multumesc pentru raspunsuri.
Pe deoparte inteleg si mi se par corecte, pe de alta parte nu. Sunt convins ca sunt explicatii mai complexe vis-à-vis de masurile acestea (drepturi care apartin copilului), dar pe de alta parte iti ingradeste tie proprietatea fluidelor corpului si ceea ce faci cu ele.

Pana la urma si daca nu e consimtit de ambele parti, domnisoara ar putea face asta fara acordul tau, folosindu-se de tine ca o banca de sperma, fara ca tu sa stii.
Nu vreau sa par patetic sau rau intentionat cu postarea, dimpotriva, dar e ceva mai complicat decat as putea sa relatez aici.

De aceea si curiozitatea mea. Daca cumva mai aveti alte pareri, le astept!
Buna ziua,
as vrea sa aflu daca se poate face un act in fata notarului privind conceperea unui copil prin care tatal nu este obligat la pensie de intretinere si suport material daca cei doi o iau pe drumuri separate, declaratia fiind data de mama. Si daca se poate, este nevoie si tatal sa fie prezent in fata notarului sau e suficient un act de identitate?

Sau daca nu se poate asa, cum s-ar putea?

Ca sa va faceti o idee pe scurt: Femeia doreste, barbatul este/ar fi de acord dar fara ca el sa fie obligat la tot ce implica recunoasterea paternitatii in cazul in care lucrurile nu vor merge pe un fagas bun pentru cuplu.

Multumesc,
O zi buna!
Răspuns la discuția Reziliere contract COSMOTE
Cererea de reziliere a fost facuta in magazinul in care am incheiat contractul cu 2 ani si ceva in urma. Chestia e ca din vina lor nu mi-au reziliat la timp, asa ca nu vad de ce am utilizat fara drept daca ei nu si-au indeplinit obligatiile si nu au fost in stare sa rezilieze un contract, in plus ei eram de acord sa imi taie abonamentul din data in care am depus cererea dar nu se putea chipurile.
Oricum multumesc pentru raspuns :)
Buna ziua,
Problema mea e cam asa: In data de 5.12.2008 am facut o cerere de intectare a contractului COSMOTE, care conform contractului este dusa la indeplinire in decurs de 30 de zile. Dupa aproximativ 2 luni de zile, vazand ca contractul nu a incetat, am mers din nou la dealear-ul COSMOTE unde am facut cererea nedumerit de ce se intampla, deoarece facturile continuau sa vina.
Ei mi-au zis ca cererea nu a fost "receptionata" (sau trimisa), dar ca o trimit pe loc din nou, acea data fiind 17.02.2009. Crezand ca problema a fost remediata dupa 1 saptamana, mi-a venit inca o factura in care erau si celelalte care nu le platisem anterior. La intrebare "Cine plateste facturile emise?" mi s-a raspuns ca eu, caci ei (dealer-ul COSMOTE) nu au nici o vina in privinta asta, desi unul din operatorii de la Relatii cu clientii mi-a confirmat ca cererea era incompleta si neacceptata de catre ei. De inteles am inteles ca mai trebuie sa platesc inca o luna (cele 30 de zile stipulate in contract) dar de ce ma obliga sa le platesc si celelalte doua ? Cei de la COSMOTE au zis ca imi recunosc cererea de pe 5.12.2008 valabila si nu cea din 17.02.2009, dar din cauza ca am vorbit la telefon (fara a face costuri suplimentare) trebuie sa le platesc facturile respective, altfel am fost amenintat cu recuperatori, programul PREVENTEL si penalizari de 0.5%/zi de intarziere. Dar in contract nu se mentioneaza ca de la data cererii de incetare a contractului SA NU SE MAI EFECTUEZE NICI O CONVORBIRE! Parerea mea e ca dupa cele 30 de zile, se plateste in plus convorbirile efectuate, ne strangeam mana si la revedere.
In concluzie greseala de netrimitere a cererii a fost a subcontractantilor lor, mi recunosc prima cerere de reziliere, dar din cauza ca am mai vorbit la telefon sunt obligat sa platesc. Dar vina lor ca au prelungit o cerere de reziliere cu 2 luni jumatate unde e ?!
Acum intrebarea mea este: Au un temei legal in ceea ce fac? Au dreptul sa ma santajeze ca "ati efectuat convorbiri si ati verificat minutele, asadar trebuie sa platiti" ? Ei motiveaza prin asta, dar nu scrie in contract nici ca trebuie sa primesc mesaj de confirmare cand trec pe cartela (optiune pe care am ales-o), nici ca din momentul in care depun cererea de reziliere nu am voie sa mai vorbesc la telefon si in plus, pe cererea de incetare a contractului mai scrie "Cartela COSMOTE va avea un credit initial de 1 euro, cu perioada de valabilitate de 1 luna"