avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate DANIELA CRISTINA

Activitate DANIELA CRISTINA

Discuție taxa port
Detin o societate de transport marfa si de ceva timp am primit o serie de amenzi pt neachitarea taxei de intrare in port.
Mentionez ca sunt intocmite de coordonator in aceesi zi dar cu date diferite de constatare..Termenul de depunere pt contestatii este de 15 zile de la data intocmirii parca.Eu le-am primit pe toate intr-un singur plic, pe data de 10 04 2009,dar au date de savarsire a infractiunii incepand cu luna ianuarie.Sunt legale?Exista vreo modalitate de contestare?
Buna ziua.
Am un confict asupra unui teren dobandit prin titlu de proprietate,respectiv o vie.Conform hartii loturilor din primaria comunei terenul trebuie sa aiba o lungime de 118 metri si latime 77 metri.Prin hotararea comisiei de improprietarire ,terenul se invecineaza cu un alt proprietar,rezultand de aici o folosinta comuna a unui numar de 50 de spalieri care delimitau proprietatile.Desi am intampinat probleme si in anii anteriori cu proprietarul neputand sa -mi desfasor lucrarile agricole,acum terenul din vecinate s-a vandut si noul proprietar mi-a taiat sarmele viei ,datorita faptului ca dupa noile acte de vanzare cumparare a terenului ,proprietatea dumnealui se intinde cu aproximativ un metru si ceva in terenul meu.Am sezizat primaria din localitate ,respectiv politia,au venit comisiile la fata locului,au masurat terenul noului proprietar (de parca pe mine ma interesa proprietatea lui nu a mea)si conform actelor de vanzare cumparare ,,care se iau de baza ''zice doamna inginer-agricol, e bine asa chiar, daca suprafata mea de teren nu mai e intreaga.Urmare a acestui fapt eu nu pot sa imi lucrez via si in urma sezizarilor ,politia si primaria ma sfatuiesc sa ma adresez instantei pe cale civila.Mentionez ca e un abuz al comisiei agricole chiar de la punerea in posesie dar desi exista zeci de sesizari in acest sens acum nu mai vreau decat stabilirea limitei de proprietate lucru cu care cei din primarie nu vor sa ma ajute.Pot sa ma adresez in acest sens Parchetului cu o plangere penala pentru deranjare de proprietate?Sau unde sa ma adresez?