Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxa port
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxa port

Detin o societate de transport marfa si de ceva timp am primit o serie de amenzi pt neachitarea taxei de intrare in port.
Mentionez ca sunt intocmite de coordonator in aceesi zi dar cu date diferite de constatare..Termenul de depunere pt contestatii este de 15 zile de la data intocmirii parca.Eu le-am primit pe toate intr-un singur plic, pe data de 10 04 2009,dar au date de savarsire a infractiunii incepand cu luna ianuarie.Sunt legale?Exista vreo modalitate de contestare?
Plangerea impotriva procesului verbal se face in termen de 15 zile de la comunicare (data in care ati semnat de primirea plicului) si nu de la intocmirea acestora. Pastrati plicul pentru a dovedi data cand au fost comunicate.
Daca aceste fapte au fost savarsite incepand cu luna ianuarie s-a aplicat in termen sanctiunea.