avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate paulay25

Activitate paulay25

Răspuns la discuția act de propietate-urgent
Sti, ce imi spui pana acum tu, Legally, am facut, avocatul m-a reprezentat in instanta, dar c-am intarzie cu problema si deasta am incercat sa mai aflu de aici o alta indrumare, parere, solutie.Mi-a spus ca tb.sa asteptam ca tb.sa vine hotararea.......acum c-o fi hot.sau sentinta, D-zeu stie.Dar crezi/crete-ti ca as avea sanse de a-mi dobandi bunul??:(
Mersi mult!
As dori si eu foarte urgent o indrumare, va rog in legatura cu cumpararea unei case, avand la baza chitanta de mana.Persoana de la care am cumparat are la baza urmat.acte
-act de succesiune si act de mostenitor.
Succesiunea s a efectuat in baza unei chitante de mana la fel si mostenirea.Eu am cumparat, in anul 2006, tot in baza unei chitante de mana, vazand succesinea si actul de mostenitor.Aceste acte sunt valabile, incheiate in fata uni notar , autorizat.Am vrut sa fac cadastru si intabularea pe numele lor, dar am fost respinsi datorita chitantei de mana aflate la baza, succesiuni si actului de mostenire.
In complectare as mai avea de spus ca vanzatorii de la care am cumparat si ei la randul lor, au cumparat, in anul 1988 , tot in baza unei chitante de mana, dar intre timp aceea persoana a decedat.
In aceste conditii va rog sa ma ajutati , sa ma indrumati spre drumul de a finaliza odata aceasta problema.
Răspuns la discuția Delapidare
da, nu m-am exprimat eu bine, nu am scris bine.Deci o fact.de gaz daca venea 8500 ron sa zicem , ea ne spunea ca este de 10500 ron, ptr ca oricum nu vedeam nici un act, doar din vorbe stiam si noi ne conformam.Noi....ma rog, membri asociatiei, sau ma rog cine mai era responsabil.
Răspuns la discuția Delapidare
Tragedia noastra, a blocului, presedintele, tocmai a decedat zilele trecute.Si da, a semnat, chitantele ptr.care noi plateam intretinerea, sunt niste acte semnate de ea, deci nu este totul chiar asa de simplu, ma gandesc eu.
Dar eu intrebam ce as putea face , daca ni s-ar impune noua plata acestor datorii??
Discuție Delapidare
Buna ziua!
Va scriu, ptr.un sfat, o idee...habar nu am ce se va intampla, dar cred ca ati fi de mare ajutor ptr un raspuns, la ceea ce voi posta mai jos.Deci:Administratora blocului meu, din surse sigure, adica prin angajarea unui expert contabil, s-a constatat ca a delapidat blocul.Din 2006 pana in 2007 cat a putut sa verifice, contabila actele, se pare ca, "golul",este cu aproximatie de 400 milioane lei vechi.Nici in 2008-2009, situatia nu este roza.Datoriile cate furnizori, sunt si ele pe lista, in sensul ca nu sunt platite unele facturi.Administratora a vandut apartam.in bloc si si-a cumparat in alta parte casa, ea nu a lucrat cu un contract la bloc, membri comitetului se datusera intr-o parte de la a o verifica, deci.....in situatia asta ce se poate intampla.....Eu una nu vreau sa platesc ceea ce se pare ca am mai platit odata cu varf si indesat,deoarece ni sa adus la cunostinta de expertul contabil ca un exp.o factura de la gaz sa zicem care era de 8500 ron, ea ne-o afisa fiind ca de 1050 ron.Deci am platit, inzecit.Ce pot face eu in situatia asta?daca nu vreau sa mai platesc datoriile din urma???


Va multumesc!!!
Răspuns la discuția intreprindere individuala
da am citit in O.U.G 109/2005 si intradevar se poate, cred ca am interp.bine, oricum o sa intreb si la ARR.
va multumes frumos !
Răspuns la discuția intreprindere individuala
Multumesc pentru raspuns!
V-as ruga daca ati putea sa mi spuneti, in cazul in care imi deschid o Intrep.Individuala, as putea sa obtin de la ARR, licenta ptr.transport persoane????(am un microbuz).
Va multumesc!
Multumesc ptr.raspuns, deci sa inteleg ca singura varianta ptr.a nu fi atacata in instanta dupa deces este contractul de vanzare-cumparare in timpul vietii.Alta modalitate nu este!?
at.ce acte ar tb sa fac eu cat este in viatza ea, ca dupa deces sa mi revina mie apartm.??