avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate oceanu andrei

Activitate oceanu andrei

Răspuns la discuția legislatia rutiera
formularul de amiabila a fost semnat de vinovat dar fara a contine in schita implicit si in chestionarul cu situatia de la fata locului a acelui cedeaza trecerea pe care vinovata nu il vazuse si asa k amiabila s-a semnat fara a avea acel cedeaza,tocmai de acee cei de la daune au mai cerut inca o declaratie din partea dansei pt a lamuri situatia.cat despre deplasarea la locul respectiv atat politia cat si constatatorul de dauna au spus cu jumatate de gura ca merg sa verifice dar cum e mai bine la caldurica decat p teren...doamna la prima dar si ultima conversatie telefonica a spus sa o dau in judecata daca vreau sa imi repar masina...nu as vrea sa pierd timp si bani prin tribunale alta varianta credeti k as avea?multumesc
Răspuns la discuția legislatia rutiera
vinovata nu a recunoscut de la bun inceput k avea cedeaza trecerea si nu a fost trecut in schita si nici pe formularul de amiabila bifat la "nerespectarea indicatoarelor de circulatie",eu nu am stiut exact dak avea cedeaza sau nu in acele momente si asa s-a ajuns la aceasata situatie plus k vinovata nu a vrut sa scrie pe formularul de amiabila ca se considera vinovata...si in cazul asta cei de la daune au cerut inca o declratie din partea dansei si sa se prezinte cu masina la un constatator pt a face cateva poze...insa d-na sustine k nu mai are masina...nu prea stiu ce sa fac...va rog sa ma ajutati dak puteti.multumesc
in urma cu o luna am avut un accident cu cineva care a uitat sa acorde prioritate...am fost la politie si ne-au indrumat spre amiabila...dupa acea intelegere amiabial cei de la daune au spus ca formularul este incomplet si ca vinovatul ar trebui sa mai dea o declaratie...intre timp doamna vinovata s-a schimbat si nu mai vrea sa dea nici o declaratie nimic...as vrea sa ma duc la politie sa fac plangere dar o sa imi ia si mie permisul 30 de zile desi sunt nevinovat...intrebarea mea este daca ma duc la politie si depun plangere vinovata poate face vre-o contestatie?daca da cum?si ce pot face in cazul asta pt a nu ramane cu paguba.multumesc anticipat.
Răspuns la discuția omniasig ne fura
dar nu s-a pus niciodata problema sa neg ce a spus doamna Erdei,eu am raspuns la mesajul lasat de dumneaei si am spus ce am primit eu da la firma de asigurare casco,care au fost conditiile care mi le-au trimis ei pt fransiza.si eu m-am interest si nu am semnat polita de asig casco cu fransiza,doar k vor sa introduca acum fransiza.eu va multumesc sincer pt ajutor,m-ati ajutat cand aveam nevoie de un sfat de la cineva in masura sa imi rasp.,va multumesc inca odata.
Răspuns la discuția omniasig ne fura
multumesc,dar stiu care este dif dintre franciza si fransiza,numai k ce v-au spus ei despre fransiza este destul de vag,va spun eu care sunt criteriile:la primul dosar de sauna se obliga sa repare masina firma asiguratoare,la al 2-lea trebuie k asiguratul sa participe la dauna cu cu 150 de euro,la al treilea cu 2%din suma asigurata dar nu mai putin de 250 de euro,la al treilea cu 3%dar nu mai putin de 350 euro,la al patrulea cu 4%dar nu mai putin de 450 euro...va spun aceste lucruri exact cum au scris ei in cererea de acceptare a fransizei care au trimis-o p adresa mea,poate vreodata o sa intampinati aceleasi prob pe care le-am intampinat si eu.si ca sfat dak este posibil refuzati fransiza.imi scuzati gresala de scriere intre franciza si fransiza,dar eram disperat si nu mai eram atent la ortografie.multumesc
Răspuns la discuția omniasig ne fura
ok sa imi spuneti si mie ce v-au spus dvs despre francisa.multunesc
Răspuns la discuția omniasig ne fura
ma poate ajuta si pe mine cineva????????????cu un sfat,o parere ...
Răspuns la discuția omniasig ne fura
in momentul semnarii contractului de casco francisa era 0.cat despre stiut nu cred k este normal sa schimbi un contract fie ca introduci ceva in el sau scoti ceva fara o instiintare in prealabil si faci acea modificare in contract dupa ce dai o perioada in care pers in cauza iti poate raspunde.de ex in momentul in care asiguratul doreste sa rezilieze un contract de casco cu asiguratorul trebuie sa anunte asiguratorul cu 15 zile inainte de a isi rezilia contractul,in cazul de fata mi se pare k ar trebui sa se procedeze la fel,nu sa aplice deja din data de 20 aprilie si sa astepte un rasp pozitiv sau negativ dupa ce ei deja au aplicat asta
Răspuns la discuția omniasig ne fura
da vreau sa repar masina cu polita casco de la omniasig,numai k ei spun k pe timpul contractului de polita casco la primul dosar de daune se obliga sa repare masina ei la al doilea trebuie sa suport si eu 150 de euro la al treilea 2% din valoarea asigurata dar nu mai putin de 250 de euro.eu am mai apelat la ei anul trecut cu un dosar de dauna dar atunci am apelat la ei pt k eram nevinovat si sa nu stau sa astept dupa asigurarea vinovatului care era din spania si ar fi durat foarte mult avizul de plata de la firma de asigurari spaniola,dar ei au recuperat acei banii,problema mea e ca acum am deschis 2 dosare,unul pt un accident produs de mine,dar nu foarte grav,adik doar ceva zgarieturi,care trebuie doar vopsite si o zgarietura facuta tot de mine dar intr-o parcare.ei spun ca cela 2 dosare de dauna care le-am deschis acum intra la francisa pt k ar fi al 2-lea si al 3-lea dosar deschis la ei,dar dupa cum am spus si mai sus eu nu am semnat nimik pt francisa,contractul meu de casco este semnat cu francisa 0
.Multumesc
Am fost la omniasig si am depus doua dosare de dauna,am dus masina la service dupa care am primit acasa la diferenta de o zi k ei vor sa introduca francisa,defapt k au introdus-o deja din data de 20 a acestei luni fara un anunt in prealabil,dar abia aici intervine marea prob:eu am deschis dosarele de dauna pe data de 21 aprilie,pe 22 dimineata am dus masina la service iar pe 22 seara am primit telefon de acasa k am primit un plic de la omniasig cum k ei au introdus francisa.eu ce sa fac acum k nu imi convine sa platesc 600 de euro pe an si acum sa platesc inca 400 de euro k sa imi pot repara masina.eu nu am semnat nimic in legatura cu francisa asta.ma poate ajuta si pe mine cineva??????????