avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate lili.otroc

Activitate lili.otroc

Răspuns la discuția Bilant contabil an 2012
Mie nu imi este clar din text ce trebuie sa continuta fisierul zip ptr bilantul simplificat. Adica trebuiesc note explicative sau nu si totodata trebuie scanat tot bilantul semnat ... bilant simplificat (cod 10), cont de profit si pierdere simplificat (cod 20), Date informative (cod 30) si formularul Situatia activelor imobilizate (cod 40), in afara de declaratia administrator, raport administrator si AGA.
Răspuns la discuția fuziune prin absorbtie
Am urmarit subiectul caci si eu am aceeasi problema si din legislatie nu imi este atat de clar care sunt pasii urmatori daca de la data proiectului de fuziune pana la data predari activelor data efectiva a fuziunii au existat modificari...
Speram la un raspuns mai concret la situatia expusa de ''marryette''.#-o#-o#-o
Răspuns la discuția Cash direct din bancomat
Am specificat cum se face la extras atunci cand registrul de casa se inchide zilnic adica 581=5121 si 542=581, abordata astfel problema ar putea fi si 542=512/card direct pe avans din banca.
Pentru Magda sunt corecte notele dar la p.3 Plati prin casa ai bon sau chitanta ca document de iesire bani din caserie (factura e doc. justific.ptr. tva....nu ptr. bani in mod direct). Ptr 581 se inchide atunci cand scoti bani din cont si ii introduci in caserie sau ii dai direct avans vezi ca odata 581 e pe debit si apoi pe credit si astfel se inchide, dar atentie la pasi daca platesti prin casa sau prin banca...

1.Alimentare cont card din contul curent- document : extras cont curent
512/card = 581
581=512/cont curent

2.Retragere numerar bancomat - document : chitanta bancomat+ extras cont card
581=512/card
5311=581
avans decontare - document : dispozitie plata casierie
542=5311
inreg. bon sau factura 6022/4426=4011 ex.ch.benzina
Plati din casa :
acum ai 4011=542 si astfel se inchide 542

Daca utilizezi direct din card plata atunci nu mai introduci bani in caserie si ai
furnizori - document : bon, factura
6022/4426=4011
Plati direct din cont card cf.extras sau acel bonulet bancomat
4011=512/card- document : chitanta pos(bancomat)+extras cont card+factura furnizor
Răspuns la discuția Cash direct din bancomat
Pentru Magda. Atunci cand am bon am 6022=401 si 4426=401ch.combustibil cu tva, apoi la extras 581=5121 si concomitent 5311=581 si acum avand disponibil in caserie platesc bonul 401=5311. Daca patronul imi precizeaza ca nu are chitanta ptr. bani ii contez ca ch.nedeductibile. Daca situatia se intinde pe mai multe zile si doresc ca in registrul de casa sa se reflecte exact bani existenti ii contez ca avans patronului 542=5311 (completez si dispozitia de plata). Am avut control si a fost ok. Este un pic mai dificil atunci cand registrul de casa se face zilnic si descoperi situatia la data operarii extrasului sa spunem peste o saptamana, atunci recomand la extras 581=5121 si 542=581.
Am vazut o situatie similara operata de Pricewaterhousecooper, respectiva companie avea card-uri ptr. angajati si in consecinta desi era o retragere de numerar se duceau direct pe avans-uri adica la banca 581=5121 si ca avans 542=581 deci nu exista registru de casa, avansul se inchidea la data decontului...















Răspuns la discuția Cash direct din bancomat
Eu asa procedez atunci cand imi aduce recipisa de la bancomat si bonul ex.de benzina achitat cash ii introduc in caserie daca nu am documente justificative ii contez pe cheltuieli nedeductibile.
Răspuns la discuția Ajutor
M_ella 2005 eu ma refer la anul universitar in curs la care abia dupa sesiunea din vara vor fi promovati si nepromovati si atunci vedeam pertinenta adeverinta dar ptr. anul in curs ele sunt inscrise si frecventeaza aceste cursuri dar la particular nu ti se elibereaza adeverinta caci nu ai platit rata si asa procedeaza, am lucrat intr-o instituite de acest fel si e un mic santaj sa achiti rata in curs. Eu am bani ptr.una din fete dar nu si ptr.cealalta caci ma calculasem cu pensia. Referitor la aciditatea ''ca tu crezi ca fetele nu mai frecventeaza'' iti raspund direct daca era asa nu mai oboseam si le trimiteam la munca si gata. Am si eu o facultate dar in alt domeniu si atunci ma interesa d p d v legal aceasta situatie. Ce lege sustine ca angajatorul pe care il are tatal si care considera o nedreptate la adresa tatalui cerinta fetelor (nu e vina lor ca au au fost aduse pe lume, adulti au decis adica el si eu desi in 1988 era decretul lui Ceausescu ...). Apoi sa razgandit si si-a alungat familia sa-si aduca amanta si au mai facut 2 copii. Daca are probleme financiare nu e vina fetilor si angajatorul intotdeauna lea bruscat de ce au cerut acesti bani care oricum lunar ajung de o pereche de papuci ( nu de firma) de fiecare. Pe mine ma dereanjeaza rautatea angajatorului.
Cand am postat pe acest site m-am gandit ca exista ceva in legislatie si un avocat mi-ar putea da legea si articolul.
Peste tot avem regulamente si cetateanul simplu este la cheremul lor. Daca o instanta a hotarat si aceasta horarare are la baza acele adeverinte de ce mai trebuie altele si la angajator cumva angajatorul este JUSTITIA sau este mai presus de JUSTITIE, repet anul universitar in curs nu e finalizat deci nu se pune problema ca nu mai sunt studente. Si apropo carnetul e vizat ca asa isi iau abonament pe RATB.
Răspuns la discuția Ajutor
Multumesc lupalb13 mie mi se pare un abuz si nu vreau mila doresc daca pot sa trag la raspundere persoanele care nu respecta legea. In toata aceasta perioada copii au avut nevoie de multe si eu ma descurc in final dar nu este deloc corect ca pentru uni legea sa fie muma si pentru alti ciuma.
Răspuns la discuția Ajutor
Multumesc tututror pentru ajutor. M-am gandit sa vorbesc la facultate dar nu este normal atat timp cat este o hotarare judecatoreasca sa se mai ceara ptr anul in curs aceste adeverinte. Nu cred ca e normal din punct de vedere legal sa nu se execute aceea hotarare caci la hotararea anteriorara se stipulase intr-o adresa de la judecatorie citez: ''cf.art.453 al.2 C.pr.civ. este ececutorie fara o alta formalitate urmand sa procedati lunar la proprirea sumei.''

Discuție Ajutor
In 09.09.2008 fetele mele gemene majore au deschis actiune pentru pensia alimentara in sedinta din 11.11.2008 instanta a ramas in pronuntare si decide ca tatal sa plateasca pensia incepand cu data de 11.11.2008 si nu cu data la care sa deschis actiunea. Hotararea sa primit in aprilie prin posta... perioada de recurs a trecut.
2 Intrebari: Cum este legal revazut de la deschiderea actiunii sau la pronuntare?
Societatea tatalui nu vireaza bani in contul fetelor cerand adeverinta de la facultate desi au primit hotararea si ei prin posta. Este normal? Legea ma poate ajuta cumva? Din punctul meu de vedere este un abuz.
Mentionez ca nu au mai primit pensie de la terminarea liceului din iunie 2008, si asteptam acesti bani sa achitam rata 3 la facultate. Facultatea nu-mi da adeverinta ptr.ca nu am platit ultima rata si sunt 2 taxe caci e vorba de 2 fete gemene iar de la societatea tatalui nu-mi vireaza bani pana nu trimit pe fax adeverintele de la facultate...#-o#-o Eu sunt somera si mai am si rate la banca si cu criza asta mai lipsea....#-o
#-o