avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate guliotu

Activitate guliotu

Bun.O platesc.Si apoi? :)
Astazi am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere pentru depasirea vitezei legale.
Am oprit, si pana a venit domnul agent, mi-am dat centura jos.Imi cere actele, ii cumunica colegului cu aparatul sa spuna viteza care am avut-o si pleaca la masina spunandu-mi ca nu am avut centura.Ii explic ca nu merg fara centura ca masina are un sistem de avertizare care face un zgomot insuportabil (cred ca il stiti toti :) ).Nu spune nimic, merge in continuare.Se intoarce cu PV-ul completat, amenda pentru radar si pentru CENTURA.Am incercat sa ii explic c ca centura am avut-o, nu a vrut sa auda.I-am cerut avizele metrologice si omologarea aparatului radar, proba fotovideo pentru depasirea vitezei legale si a spus ca astea sa i le cer in instanta, nu in strada.Vreau neaparat sa contest acest PV.Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa fac?Amenda de 720 (360 in 48 ore).
Răspuns la discuția numere provizorii expirate
ordonanta a dispus incetarea urmaririi penale pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat.pana la primirea acesteia nu am avut permisul suspendat ci doar retinut.seful politiei, in baza acestei ordonante a dispus suspendarea permisului pentru 90 zile.
in dec 2008 am fost oprit de un echipaj al politie rutiere pentru depasirea limitei legale de viteza dar aveam si numerele provizorii expirate cu o zi in urma.m-i sa intocmit pv si s-a retinut permisul de conducere in locul caruia am primit o dovada valabila 15 zile.pana luna aceasta am mers cu prelungiri la dovada iar pe 23.04 a incetat urmarirea penala.am primit o ordonanta cu care procurorul mi-a spus sa ma duc sa imi ridic permisul, ptr ca fapta nu atrage dupa sine suspendarea permisului.am intrat in audienta la seful politiei rutiere care mi-a spus ca permisul m-i se suspenda ptr. o perioada de 90 zile (??????).inainte de a primi ordonanta de la procuratura am stat de vorba cu alti politisti de la rutiera care mi-au spus sa stau linistit(!) ca in cazurile acestea permisul se inapoiaza la primirea ordonantei procurorului. Permisul de conducere se restituie titularului:

la expirarea perioadei de suspendare;
la încetarea măsurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal;
în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală sau încetarea urmăririi penale;
în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului ori procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat;
la încetarea cauzelor pentru care a fost retras permisul de conducere pentru afecţiuni medicale care sunt incompatibile cu calitatea de conducător de autovehicul sau tramvai, certificată printr-un act medico-legal.
NU MA INCADREZ SI EU LA ALIN. 3??? va rog sa ma sfatuiti ce sa fac...