Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda radar si centura (pe care o purtam)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda radar si centura (pe care o purtam)

Astazi am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere pentru depasirea vitezei legale.
Am oprit, si pana a venit domnul agent, mi-am dat centura jos.Imi cere actele, ii cumunica colegului cu aparatul sa spuna viteza care am avut-o si pleaca la masina spunandu-mi ca nu am avut centura.Ii explic ca nu merg fara centura ca masina are un sistem de avertizare care face un zgomot insuportabil (cred ca il stiti toti :) ).Nu spune nimic, merge in continuare.Se intoarce cu PV-ul completat, amenda pentru radar si pentru CENTURA.Am incercat sa ii explic c ca centura am avut-o, nu a vrut sa auda.I-am cerut avizele metrologice si omologarea aparatului radar, proba fotovideo pentru depasirea vitezei legale si a spus ca astea sa i le cer in instanta, nu in strada.Vreau neaparat sa contest acest PV.Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa fac?Amenda de 720 (360 in 48 ore).
platiti amenda in 48 de ore , apoi puteti face contestatia .
Bun.O platesc.Si apoi? :)