avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate andreivancea

Activitate andreivancea

Răspuns la discuția Fals in acte si delapidare?
Buna ziua,

Revin cu vesti bune, zic eu, am vb cu persoana respectiva si am ajuns la o intelegere sa cedez un bun al meu, reprezentand contravaloarea prejudiciului. Acum ce vreau sa va intreb ... , vreau sa fac o hartie la notar cum ca renunta la orice acuzatie impotriva mea dar vroiam sa va intreb pe voi cum sa o scriu mai exact. Multumesc anticipat
Buna seara,

Am fost angajat la un S.C. in calitate de agent de vanzari si am falsificat niste chitante, suma lor nefiind mai mare de 5-6000 de lei. precizez ca , chitantele se afla in posesia patronului. Acesta ma ameninta cu proces daca nu ii dau 40.000 de lei (asa zisul prejudiciu) + contravaloarea altor bunuri din gestiune, gestiune la care au avut acces mai multi angajati si care sunt imputate pe nedrept, iar in cei 2 ani de functionare societatea a executat doar un singur inventar(probabil ar mai fii ceva inventare "aranjate" de contabila). Mentionez ca sunt la prima abatere. Intrebarile mele ar suna cam asa:
- in ce forma de acuzare poate incadra aceasta fapta?
- Care ar fii pedeapsa?
- Ce ma sfatuiti sa fac?
-In cazul in care as plati suma aceea de 5-600 de lei s-ar schimba cu ceva pozitia mea?
-Se poate cere daune mai mari decat prejudiciul real (5-6000 lei), in sensul ca datorita incidentului imi sunt imputate toate lipsurile din gestiune fara nici o dovada?
- se pot cere daune morale din partea lui sau a mea?
Incepand cu luna mai ni s-a impus( nu ne-a intrebat nimeni daca suntem sau nu de acord ) sa lucram 45 de ore pe saptamana desi in contract scrie negru pe alb 40 de ore.nu ar fi mare problema 5 ore in plus, dar aceste ore suplimenatare nu sunt platite si nici nu primim zile libere in schimb .este legal? pot face o reclamatie la ITM? Multumesc anticipat...