avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate danw

Activitate danw

Discuție legea 10
buna ziua caut urgent avocat pentru solutionarea unui dosar la anrp teren 17060 mp intravilan in baia mare email extenssy@yahoo.com va sun eu pt detalii multumesc
Răspuns la discuția legea 10
terenul a fost luat abuziv de catre stat pentru extinderea unei intreprinderi dupa revolutie intreprinderea a dat faliment si o firma de lichidari si evaluari a scos la licitatie terenul intreprinderea etc avasul a trimis notificarea in 2005 catre firma lichidatoare care nea intocmit evaluarea in 2005 cu preturile in 2004 eu intre timp am incercat sa recupar terenul in natura la tribunalul maramures nu am reusit si nici la curtea de apel cluj deoarece pe teren sa construit o benzinarie LUK OIL si in hotararea judecatoreasca atat la tribunalul maramures cat si la curtea de apel suma facuta de firma de evaluare firma de evaluari insarcinata de avas a facut decizia de despagubire trimitand-o la Bucuresti in 2005 pentru acordarea de despagubiri in anul 2007 luna decembrie sa dat spre analiza unui consilier de atunci se tot analizeaza dosarul la petitii nu raspund nici la memorii la telefon mi se raspunde in mai multe feluri ca daca a fost terenul evaluat numai trebuie evaluat altul imi spune ca evaluarea numai este valabila trebuie dosarul reevaluat dar mai dureaza cei care raspund la telefon dezinformeaza oamenii ce e de facut? va multumesc
Discuție legea 10
Buna ziua vreau sa va intreb si eu in legatura cu legea 10 entitatea investita de catre avas in 2005 de a face evaluarea o firma de lichidari din BAIA MARE pentru un teren confiscat in 1981 sa facut evaluarea in 2005 de catre firma evex mrm din Baia Mare la preturile anului 2004 in suma de 160.000 euro exista si o hotarare judecatoreasca in acest sens.Nu trebuia sa se fii recurs la despagubire odata ce exista o hotarare judecatoreasca si irevocabila in acest sens? mai este nevoie de un evaluator cine va palti actualizarile in raport la inflatie sau se va da o decizie pentru despagubire si nu se va mai trimite la evaluator in 29 ianuarie la sedinta anrp sau emis 80 de decizii care nu necesita trimitere la evaluator firma de lichidari evex mrm atestat anevar a facut evaluarea la 10 euro mp in 2005 la preturile anului 2004 acum pretul terenului in zona este de 25 si 30 euro mp scaza-nd de la 50 euro mp cat era pana in 2008 dosarul este in analiza la consilier din luna decembrie 2007 am trimis memorii petitii si nu mi sa raspuns la telefon se raspunde dosarul este in lucru mi sa cerut inca o data extras de carte funciara in extenso actele de starea civila hotararea judecatoreasca le-am trimis inca in noiembrie si nu am primit inca un raspuns ce pot sa fac in cazul asta? sau daca ar fii un avocat bun in legea 10 sa poata sa scoata decizia de despagubire de la anrp si sa primesc actiunile pana in toamna sant dispus ai ceda 10%-15% din actiuni la finalizare din suma totala e mailul meu este extenssy@yahoo.com cu multumiri la telefonul de la anrp mi se raspunde ca avand hotarare judecatoreasca trebuia sa fiu despagubit si suma actualizata la coeficientul de inflatie altul imi spune ca trebuie reevaluat ca preturile din 2004 numai sant valabile dar un lucru nu se spune cand intreb de ce nu se trimite la evaluator dosarul daca se face evaluarea acuma terenul este intravilan si la imobiliare pretul este de in jur de 30 de euro mp2 deci ar trebui sa fie in jurul a 500.000 euro terenul are 17060 mp2 va multumesc pentru raspunsuri :D

Răspuns la discuția anrp legea 10
Am intrat in al 3 lea an de cand este in lucru la evaluator si entitatea investita a facut evaluarea in 2005 avand si hotarare judecatoreasca definitiva nu trebuia anrp ul sa faca in modul acesta? Dosarele care au fost solutionate de catre entitatea investita cu solutionarea notificarii in urma unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, in care au fost consemnate sumele la care sunt indreptatite persoanele beneficiare ale Legii 10/2001. In aceste cazuri, Secretariatul Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor va emite decizii in care va fi consemnat cuantumul masurilor reparatorii, astfel cum a fost stabilit prin hotararea judecatoreasca
Discuție anrp legea 10
vreau sa va intreb si eu in legatura cu legea 10 entitatea investita de catre avas in 2005 de a face evaluarea o firma de lichidari din BAIA MARE pentru un teren confiscat in 1981 sa facut evaluarea in 2005 de catre firma evex mrm din Baia Mare la preturile anului 2004 in suma de 160.000 euro exista si o hotarare judecatoreasca in acest sens.Nu trebuia sa se fii recurs la despagubire odata ce exista o hotarare judecatoreasca si irevocabila in acest sens? mai este nevoie de un evaluator cine va palti actualizarile in raport la inflatie sau se va da o decizie pentru despagubire si nu se va mai trimite la evaluator in 29 ianuarie la sedinta anrp sau emis 80 de decizii care nu necesita trimitere la evaluator firma de lichidari evex mrm atestat anevar a facut evaluarea la 10 euro mp in 2005 la preturile anului 2004 acum pretul terenului in zona este de 25 si 30 euro mp scaza-nd de la 50 euro mp cat era pana in 2008 dosarul este in analiza la consilier din luna decembrie 2007 am trimis memorii petitii si nu mi sa raspuns la telefon se raspunde dosarul este in lucru mi sa cerut inca o data extras de carte funciara in extenso actele de starea civila hotararea judecatoreasca le-am trimis inca in noiembrie si nu am primit inca un raspuns ce pot sa fac in cazul asta? sau daca ar fii un avocat bun in legea 10 sa poata sa scoata decizia de despagubire de la anrp si sa primesc actiunile pana in toamna sant dispus ai ceda 10% din actiuni la finalizare din suma totala e mailul meu este extenssy@yahoo.com cu multumiri
Discuție anrp legea10
Buna ziua as-i vrea sa sriu ce se poate face in cazul meu dosarul cu numarul 27663 inregistrat la anrp a fost trimis de catre entitatea care a si facut evaluarea in 2005 la pretul anului 2004 este vorba de o firma de lichidari din Baia Mare dosarul a fost extras de calculator si trimis unui consilier in decembrie 2007 acum santem in aprilie 2009 si stadiul dosarului este in lucru la consilier si altii intre timp au primit si prima transa de bani la care au fost dosarele extrase de calculator in 2008 dosarul urmeaza sa se trimita la evaluare dar intreb si eu cand? la telefon mi se spune ca cu consilierul respectiv nu se poate vorbi dosarul e in analiza sa stau si sa astept.va mai intreb daca entitatea din Baia Mare a facut evaluarea in 2005 la pretul de 2004 de ce sa ales calea administrativa de despagubire odata ce evaluarea a fost facuta de ce nu sa trecut direct la despagubire ce se paote face in cazul acesta pot obliga anrpul sa plateasca dobanda din 2005 27 iulie pana in 2009 anul acesta sau ce se poate face in cazul acesta de a obliga anrp-ul la emiterea titlului de despagubire si la despagubirea propriu zisa va multumesc