avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate East17

Activitate East17

Buna ziua,

Am ?i eu o problema relativ simpla ?i am nevoie de un sfat în legătură cu următorul pas pe care ar trebui sa-l fac.

In 2012, fiind în ma?ina firmei, am fost izbit din spate de o alta ma?ină. ?oferul vinovat î?i recunoa?te vina, completam în?elegerea amiabila ?i apoi ma prezint la [EDITAT] (asiguratorul RCA al vinovatului) pentru constatare.

Inspectorul constata lovitura impactul din spate ?i notează ca trebuie înlocuite bara din spate ?i catadioptrul stânga/spate. Aceasta concluzie este conforma cu realitatea, asa cum este descris ?i din schemele desenate în în?elegerea amiabila. (fiecare ?ofer a desenat propria schema ?i cele doua corespund)

Inspectorul [EDITAT] eliberează ?i semnează nota de constatare în care se notează clar ca cele doua piese trebuie înlocuite: bara ?i catadioptrul.

Nu am reu?it sa bag ma?ina în service decât anul acesta (2014), după încă un accident (izbitura frontala) fără legătură cu cel din 2012.

Telefonez la call-center-ul [EDITAT] sa întreb dacă Nota de Constatare RCA din 2012 mai este valabila. Mi se răspunde ca nu, ca are valabilitate numai 2 ani ?i numai CASCO are 3 ani.

M-am dus la un service care avea contract de colaborare cu [EDITAT], dar ?i cu [EDITAT] (RCA-ul celui vinovat de accidentul din 2014). La service mi se confirma ca, în legisla?ie, Dosarul RCA este valabil 3 ani.

Service-ul îmi repara ma?ina efectuând toate procedurile birocratice necesare cu cei 2 asiguratori, dar [EDITAT] trimite accept de plata în care spune ca plăte?te numai bara, nu ?i catadioptrul.

Sun la [EDITAT] sa vorbesc cu inspectorul ?i acesta îmi spune ca ma?ina a mai fost lovita în acea zona, poate din lateral. I-am zis ca da, normal ca am mai atins-o, mai ales de mormanele de zapezi din ultimele ierni, dar ca nu cer DECÂT piesele care erau afectate de accidentul din 2012 ?i NUMAI cele din Nota de Constatare.

Acesta îmi spune ca nu ?tie cine mi-a tăiat catadioptrul din lista, dar ca va transmite colegilor sa ma sune ?i sa-mi explice despre ce este vorba.

Nu m-a sunat nimeni. Astăzi ma suna cei de la service sa-mi spună ca ma?ina este gata, doar ca trebuie sa achitam noi (firma) catadioptrul respectiv.

In opinia mea, problema este relativ simpla.

A) Trei persoane: eu, ?oferul vinovat ?i inspectorul am constatat ?i declarat sub semnătură ca acel catadioptru s-a spart ?i trebuia înlocuit.

B) 2 ani mai târziu, inspectorul sus?ine practic ca acel catadioptru nu este responsabilitatea [EDITAT] ?i nu-l decontează, din care rezulta ca, la momentul constatării NU ar fi fost spart ?i s-a spart ulterior, în alt accident.

C) In pozele de la [EDITAT], SIGUR catadioptrul respectiv este spart.

Actualmente de?in următoarele dovezi :

1)Am copie după în?elegerea amiabila în care se vad clar cele doua desene, făcute de mine ?i ?oferul vinovat, în care se vede ca impactul a fost din spate.

2)In aceea?i în?elegere am stipulat ca acel catadioptru era spart ?i ambii ?oferi am semnat fără obiec?iuni.

3)In pozele [EDITAT], catadioptrul SIGUR este spart. Eu pe mine însumi nu ma mint :)

4)Inspectorul, sub semnătură, constata ca acel catadioptru este spart ?i trebuie înlocuit (Nota de Constatare din 2012)

5)Inspectorul trimite accept de plata numai cu bara din spate ?i sus?ine, în fals, ca acel catadioptru nu a fost afectat în acela?i incident.

Cum acceptul de plata este un document de natura sa provoace efecte juridice (plata repara?iilor), cu aceste dovezi, pot sa-i fac respectivului inspector o plângere penala pentru fals?

Împotriva [EDITAT] ce pot sa fac?

1.Operatoarea m-a min?it la telefon când am întrebat de valabilitatea Dosarului RCA.

2.La fel ?i inspectorul de daune, sus?inând ca nu el a modificat acceptul de plata.

Aceste convorbiri fiind înregistrate.

Ma?ina este în leasing, pe firma, catadioptrul fiind achitat, în paguba, de firma noastră.

P.S. Cine are experienta pe asemenea cazuri, va rog sa ma contacta?i cu mesaj privat, pentru detalii, tarife ?i reprezentare.

Indiferent de valoarea modesta a pagubei, dacă am ?anse sa dovedesc vinovă?ia inspectorului sau abuzul [EDITAT], vreau duc aceasta ac?iune pana la capăt.
Plangere la ANPC am facut dar nu mi-au raspuns in nici un fel. Nici macar o hartiuta. Nimic.
Buna ziua,

Din nou ma izbesc de absurditatea birocratica .. a vrea sa spun pur romaneasca dar va zic din experienta proprie ca peste tot e la fel.

Deci ... cumoar in 2008 o garsoniera si ma mut in in ea... o scurta perioada dar hai sa zicem .... Fostul proprietar, pentru c-a cerut de la ENEL o adeverinta cum ca n-are restante, a platit vreo 600 RON in avans din cauza ca nu a dus index-ul real de pe contor si i-au facut ei o estimare din burta.

Asta se-ntampla in iulie 2008 .

Ma duc la caseria de la Lizeanu ca sa-mi trec contractul pe numele meu. Raspuns : "Se poate dar tot ce s-a achitat dispare."

Nu mai zic c-am intrebat in fel si chip cum se poate sa "dispara" banii ... dar mna .. nu se putea face nimic si ca atare mi s-a spus "Lasati dom'le ... consumati pana trece de INDEX-ul platit si apoi veniti la noi, platiti diferenta si aunci trecem si contractul."

Trece vremea ... vine si-mi citeste contorul tanti colaboratoarea ENEL .... De vreo 3 ~ 4 ori a venit. Abia prin ianuarie 2009 ajunge consumul la cat platise deja fostul proprietar.

Vine tanti si-mi citeste contorul iar .. in ianuarie parca . Si-mi vine-ntr-adevar si prima factura. Da, n-am primit nici o factura inte iulie 2008 si ianuarie 2009.

Mi s-a parut si normal avand in vedere ca tanti-mi citea contorul si se vedea clar ca era platit consumul.

Factura din ianuarie .. pai consum X si .. SURPRIZA ... = TAXA RECONECTARE ABONAT RAU PLATNIC.

Ma gandesc ca e o erare si sun la ei. Nimic ... "pai stiti .. mergeti la caseria din Lizeanu" .

Imi fac timp si .. PENTRU EROAREA LOR .. ma duc la casieria din Lizeanu , stau la rand la informatii si-ntreb care-i buba.

Raspuns : "Pai daca n-ati platit!!!"

"Ce n-am platit doamna?!?! Va rog sa-mi aratati ce n-am platit .. sau macar printati-mi facturile neplatite .. poate nu le-am primit .. dar le platesc acum!!!".

Era dubios de unde putea sa apara "neplata" cand abia in decembrie mi s-a citit contorul si eram cu 2 sau 3 KW SUB indexul achitat in iulie 2008 .

Dar am zis .. mai ... o fi ... hai sa vedem ....

Imi printeaza doua facturi de prin august si septembrie 2008 ... una cu -73 RON si una cu -138 RON . Da , am scris MINUS !!!

Normal ca sunt socat si-o-ntreb care-i faza ?! Apoi ii spun .. ok .. "da-ti-mi banii ca sa nu mai fiu rau platnic".

Incercand totusi sa ma lamuresc am intrebat daca nu se poate anula TAXA DE RECONECTARE .. ca oricum nu ma deconectase si reconectase nimeni ...

Raspuns : "Facturile nu se anuleaza! Se platesc!"

Norocul meu c-am inregistat VIDEO si AUDIO toata convorbirea ca majoritatea prietenilor nu le-a venit sa creada.

Binentelesc ca eu n-am platit nimic .. contractul n-am putut sa-l pun pe numele meu si .. iaca ... acuma m-alimentez printr-un cablu tras de la un vecin cu care am o intelegere ... practic el nu sta acolo si eu ii platesc factura .

Bun asa ... trece vremea si ma suna recuperatorii ... firme de recuperat creante din partea ENEL. Le explic care-i treaba si .. nu stiu din ce motiv ma lasa-n pace.

Trece vremea si ma suna-n seara asta una de la o alta companie de recuperatori care recupereaza pentru TVR .. ca de ce n-am platit taxa TV .

Ok .. aici e partea cea mai ciudata .. eu nu am TV. Urasc TV-ul si radioul .. nu le-am suferit niciodata. Internetul mi se pare ultra-arhisuficient. Nu am si n-am avut niciodata TV in locatie aici.

Zice : "Nu conteaza! Aveti de plata 32 de lei intre iulie 2008 si aprilie 2009."

Pai cum ?

"Pai s-au emis facturi si trebuie sa le platiti. Trebuia sa faceti atunci o declaratie ca nu aveti TV."

Cine sa faca ?

"Titularul abonamentului."

Pai nu eram eu .. era fostul proprietar si nu puteam sa mi-l transfer ca "dispareau" banii.

"Nu conteaza. Amenda e 40 milioane lei vechi."

Amenda cui ?! ... Pe numele titularului abonamentului!? Pai nu mai locuieste-n Romania de 8 ani .

"Ba pe numele dvs. ca nou proprietar!"

Pai ce vina am eu ?! Si de unde sa stiu eu ca tre sa fac nush ce declaratie!? Ma puneti in fata faptului implinit!

Si chiar s-asa. REALITATEA e ca eu NU DETIN SI NU AM DETINUT NICIODATA APARATURA RADIO TV. Nu se poate sa platesc in detrimentul ADEVARULUI.

"N-aveti cum sa faceti dovada!"

Pai eu tre sa dovedec ca n-am avut ?! Eu am facturat ?! Dovedeste tu ca am avut si apoi factureaza !.

Eu nu stiu ce sa mai fac... sincer nu-mi trebuie curent acolo ca folosesc locatia respectiva doar ca arhiva si becul care mi l-am tras de la vecin mi-e arhisuficient. Eu locuiesc intr-o alta garsoniera fix langa.

Ce sa fac acum ? Nu-mi trebuie contract de la ENEL .. l-au reziliat .. sa fie sanatosi. Dar ce sa fac acuma daca-i apuca p'astia sa ma amendeze cu 4000 RON ?!

Si totusi cum poate ENEL-ul sa-si bata asa joc de mine !? Daca eu aveam nevoie de contract ?!

Si-acuma TVR-ul ?!

Ce solutie imi propuneti?
Poate doamna elga50 nu m-a inteles. Eu intrebam unde se duc banii in FINAL, dupa ce noi achitam facturile? Adica da, unii intarzie la plata facturilor dar, sa zicem ca in luna martie a anului 2009 s-au platit si utimele facturi datand din decembrie 2008. Atunci nu ni se returneaza cei 75 de milioane care s-au strans in anul precedent ?

De ce ni se cer alti 75 de milioane?

Cat despre reparatii .. eu nu vad NIMIC in blcul nostru care sa valoreze 40 ~ 50 de milioane cat s-a cerut fondul de reparatii in decembrie si NIMIC care sa valoreze 40 ~ 50 de milioane cand s-a cerut fond de reparatii in aprilie.

Nu s-a schimbat decat un bec la parter. In rest NIMIC. Nu tu zugraveala, nu tu reparat scarile care s-au ros de tot la intrarea in bloc ... NIMIC .

Unde naiba s-au dus banii astia ?

Si nu sunt obligati sa afiseze clar cheltuielile ? La avizier ?
felix34 a scris:

fondul de rulment este un fond menit a acoperi facturile la utilitatile folosite de dvs in luna anterioara (de obicei) care trebuiesc platite in 15 zile de la data primirii (de obicei).
exista un decalaj intre data sosirii tuturor facturilor, calcularea si afisarea intretinerii, si data la care dvs platiti intretinerea pentru luna respectiva. aceasta perioada poate depasi o luna si, pentru a evita penalizarile catre furnizori, s-a creat acest fond de rulment menit a suprima aceste penalizari catre furnizori. acest fond reprezinta cuantumul celei mai mari cote de intretineri din anul precedent (care este in luna de iarna), la care se adauga un anumit procent in functie de inflatie, stabilit de adunarea generala sau comitetul executiv (de obicei este de 10%)


Multumesc mult pentru explicatie .

Totusi mai am o serie de nedumeriri ... Noua ni se cere acest fond de rulment in fiecare an. Anu trecut a fost 1 mil, anu asta 1,5 mil . La cate apartamente sunt aici ... unde naiba s-au dus cele 50 de milioane de anu trecut si unde s-au dus cele 75 de milioane de anu asta ?

La o garsoniera, intetinerea care inculde apa calda si incalzirea pe timp de iarna, mereu a costat in jur de 1 mil vara si 2,3 mil iarna. Mi se pare enorm avand in vedere ca avem cazan de incalzire al blocului (centrala in bloc) .

Fonduri de reparatii ni s-au cerut mereu ... vreo 40 milioane in decembrie. Inca 50 milioane acum. Unde naiba se duc toti banii astia ?

Si, daca spuneti ca pot solicita o expertiza financiar-contabila, spuneti-mi, va rog si cui anume pot solicita asta ? Platesc eu o firma sa revizuiasca actele asociatiei ? Sau cum ?
Nu. nu avem contorizare separata :( De altfel, e un fel de consens aici cum ca nici nu se accepta seapararea...

Oho ... fondul de reparati e altceva . Am de plata vre 40 RON pentru asta iarna si inca 40 RON pentru acuma ... desi nu pricep pentru ce sunt astilalti 40 RON :) .

Aaa ... si mai avem si fondul de rulment care e 1,5 mil pe apartament ...

Ce naiba e Fondul de Rulment ?
Mda .. eu speram la niste raspunsuri tehnice. Unele au fost si sunt recunoscator.

Cateva clarificari :

1)Nu vad nicaieri in lege scris cuvantul "prealabil" sau "anticipat" si mi se pare normal sa nu fie folosit un asemenea cuvant pentru ca omul NU stie cat va lipsi. Foarte rar se intampla sa stii cat lipsesti cand pleci cu treburi. Daca ar fi vorba doar de vacante .. poate ar fi mai simplu. Dar legea nu cred ca a fost facuta pentru turisti.

2)Nu sunt un prosper om de afaceri ci sunt angajat. Supraveghez functionalitatea sistemelor de supraveghere si a celor IT de la firmulitzele respective.

3)Asociatia e de PROPRIETARI;

4)Cererea am depus-o chiar Presedintelui Asociatiei De Prorietari in dublu exemplar , unul exemplar a aramas la mine semnat si datat de presedinte . (pe luna Aprilie)

5)Pe luna decembrie/ianuarie toate discutiile au fost verbale.

6)Daca eu am domiciliul legal in provincie si am si adeverinta de la asociatia de locatari din orasul meu unde am fost inscris de fiecare data cand am fost plecat, cum pot ei sa sustsina ca am locuit in Bucuresti ?

7)Costurile pe persoana sunt mari .. cam 440,000 apa rece, 360,000 apa calda , 90,000 curentul la lift ... etc. Cuantumul pe persoana la noi in cladire , se ridica la vreo 1 mil pe luna . Deci se-ntelege ca nu-mi convine sa dau 2 ~ 3 mil in plus pe luni in care nu am locuit in Bucuresti .

Am si eu o problema cu cei de la asociatia de locatari.

In perioada Decembrie 2008 - Ianuarie 2009 am lipsit din localitate intre 20 Dec 2008 si 11 Ianuarie 2009. Am lipsit peste 20 de zile si le-am solicitat celor de la asociatie sa ma scuteasca si pe mine de la plata intretinerii pe luna care are cea mai mica valoare de plata. Adica sa aleaga ei daca ma scutesc pe Decembrie sau pe Ianuarie.

Mi-au replicat ca nu se poate sa-mi faca aceasta deducere pentru ca n-am lipsit 15 zile in cadrul unei anumite luni.

Nu mi se pare deloc corect. Am lipsit, n-am consumat, deci nu platesc.

A 2a oara mi s-a intamplat de Paste 2009. In luna Aprilie am lipsit 16 zile si, cand m-am dus cu cererea de scutire la asociatie, mi s-a replicat ca nu pot fi scutit pentru ca trebuia sa depun cererea in prealabil.

Le-am replicat ca n-am planuit sa lipsesc atat de mult, am stat cu o saptamana mai mult decat vroiam initial pentru a-l ajuta pe var-miu cu renovarea. Apoi, la avizier nu se afisasera cheltuielile pe luna aprilie ci doar pe luna martie. Oricum nu se facusera calculele pe luna aprilie si nici incasari.

Am observat apoi ca NICAIERI in legea 230/2007 nu se mentioneaza ca eu ar trebui sa fac cererea in prealabil. Nici in legea 114/1996 nu se mentioneaza asa ceva. Ar fi si absurd asta. Pleaca omu in vacanta, se accidenteaza si sta 3 luni in spital si apoi i se spune ca nu poate fi scutit ca trebuia sa depuna cererea in prealabil.

De altfel, inainte de a depunea eu aceasta cerere de scutire, 2 dintre angajatii asociatiei s-au plans ca nu m-au gasit acasa cand a fost nevoie de mine (semnatura sau acceptul meu) exact in luna respectiva. Deci cei de la asociatie STIU ca am lipsit dar, pur si simplu refuza sa-mi acorde deducerea.

Spuneti-mi va rog, care sunt legile/alineatele care reglementeaza aceste deduceri si daca exista vreo cerinta de genul depunerii cererii in prealabil.

Ce pot sa fac eu acum? Eu unu, nu platesc nici in ruptu capului. :)

Inca o intebare : in perioada de toamna, obisnuiesc sa fiu plecat in provincie (imi mai vin rudele din strainatate) , dar sunt obligat sa revin in capitala saptamanal pentru a supraveghea activitatea unor S.R.L.-uri ... Cam 1 ~ 2 zile pe saptamana. Ma incadrez la deducerea intretinerii lunare avand in vedere ca sederea mea in capitala nu depaseste 8 zile pe luna ?. De asemenea, tot din cauza unui administrator cam idiot, var-miu trebuie sa ma-nscrie dept a 4a persoana la intretinere pe aceasta perioada cat sunt plecat din Bucresti si stau la el in provincie. Deci am dovada clara a sederii mele in provincie.

P.S. : N-ar trebui sa se afiseze la AVIZIER toate cheltuielile asociatiei ?

Ma leg de acest aspect avand in vedere ca, la noi, cheltuielile sunt cam mari. Nu avem repartitoare sau apometre iar intretinerea care costa in curent scara + curent lift + gaze apa calda (avem cazan de bloc) + cubaj apa rece + salarii angajati = vreo 1,5 mil in fiecare luna ... (indiferent daca e vara sau iarna) fara incalzire .

Nu credeti ca o cheltuiala de 29 de milioane lunar pentru salariile angajatilor administratiei e cam mare ? La care se adauga 5 mil pentru femeia de servici. Ajungand astfel la 34 milioane lunar la un bloc cu 50 de apartamente ...

La dumneavoastra cam cum sunt aceste cheltuieli cu administratia ?




Răspuns la discuția hol bloc ocupat
Si la blocul meu din provincie avem aceeasi situatie: cele 4 apartamente din partea de nord a fiecarui etaj s-au exins vreo 2m inspre balustrada ocupand un spatiu considerabil ... vreo 6-7 metri patrati. S-a facut fara scandal, desi unii s-au ofticat :) . Blocurile de langa ... TOATE au ramas nemodificate, ceilalti locatari facand un scandal monstru :)

Faza e ca noi (cei care ne-am extins apartamentele) am renuntat voluntar la dreptul de folosinta asupra uscatorului de la fiecare etaj lasandu-i pe ceilalti locatari de pe etaj sa se bucure de mai mult spatiu. De asemenea, nimeni n-ar fi vrut sa fie-n locul nostru avand in vedere ca apartamentele de pe nord au in N, V si E pereti exteriori cu lungimi de 15m - 20m (e frig de mori) si nici un alt apartament nu mai are aceasta problema. Ne-au lasat in pace :) .
Răspuns la discuția Dreptul de acces la proprietate
In provincie, unde concurenta dintre firmele de interfoane nu e asa mare ca in Bucuresti, m-a costat 70 RON un asemenea aparat. Blocul are doar 16 apartamente.

In Bucuresti, unde concurenta e uriasa si preturile ar trebui sa fie putin mai mici, ni s-a spus initial ca va costa 1,5 milioane de fiecare apartament desi blocul are 65 de apartamente care se apeleaza de la un singur panou central.

Va dati seama ca m-am ofticat ca suma-i umflata si, pana la urma, au lasat-o la 90 RON dar totusi, ma tot gandeam cum de e mai scump desi cumparam de 4 ori mai multe aparate si eram totusi in Bucuresti.

Nu mai zic ce miciuni publica respectiva presedinta pe peretii blocului ... Supune la vot montarea interfonului si eu spun : "N-am nimic impotriva conceptului de interfon desi il consider total inutil, dar nu accept acest pret." In sumarul hotararilor sedintei, vecina/sefa asociatiei publica : "S-a votat in unanimitate pentru."

De fapt, la toate cele 9 subiecte discutate, unde fiecare a avut diverse pareri care erau de oricare parte a baricadei, sefa asociatiei publica la fiecare ca : "S-a votat in unanimitate pentru."