avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate violetaandreea

Activitate violetaandreea

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitoare la contractul prenuptial.urmeaza sa ne casatorim si am vrea sa incheiem un contract prenuptial. Nu stiu daca a intrat in vigoare in codul civil incheierea acestui act si daca nu este valabil actul incheiat la notar? stiu ca acest contract este valabil in caz de divort dar in caz de deces doamne fereste ce se intampla?
multumesc
Ca si probe pot spune ca dna de la agentie a fost acolo.in mometul in care am vazut si a ec in fata mea si a sotului ca a luat din casa centrala termica si boileru am sunat-o pe dna de la agentia imobiliara si fosta propr a recunoscut in fata ei ca le-a luat. e suficient?
acum 2 saptamani max...m-am dus la casa sa ii duc documentele necesare pentru crt enel si m-am int cu fosta proprietara care mi-a spus ca am amenintat-o ca o dau afara si atunci ea a plecat. si ca nu avea cu ce sa se incalzeasca...etc... ea sustine ca atata timp cat a fost on intelegere verbala ca ea va sta in casa si ca ne va lasa centrala sustine ca daca eu am "dat-o afara are dreptul sa ia bunurile din casa". I-am spus clar si raspicat ca eu pot dovedi in proces cu inregistrari telefonice solicitate de la cosmote ca nu am pomenit de dat afara din casa. Momentan i-am trimis o somatie..daca o pot numi asa..o intelegere intre noi prin care i-am spus ca pana la data de 31.10.2011 sa returneze lucrurile, in deplina stare de functionare sa imi spuna daca va mai locui la adresa si pana la data de 10.11.2011 sa depuna actele ptr. enel. Bineinteles ca pana acum nu am primit nici un raspuns scris de la ea si acum astept confirmarea de primire de la posta sau hartia retur...vreau sa schimb yala la usa si nu pot ptr. ca ea poate spune ca am dat-o afara si am schimbat si cheile...etc...dupa ce primesc hartia de la posta ma pot duce direct la procuratura sa depun plangerea?

Multumesc
Buna ziua! povestea este un pic lunga dar am sa incerc sa o scurtez....in luna iulie mama mea a cumparat o casa. In antecontractul facut la agentia imobiliara era specificat faptul ca eliberarea se va face " pana la data de : intr-un an(2012)" si de asemenea era specificat si faptul ca fostii proprietari trebuie sa incheie contract cu enel si ce obiecte sunt in casa (centrala termica, boiler....etc). In urma cu 1 luna am tot incercat sa vb eu cu fostii proprietari intrucat mama mea nu este in tara, eu avand o procura sa le spun sa mearga la enel sa incheie contractul si ei au tot amanat ca pana la urma discutia sa aduca la ideea ca daca nu se rezolva cu vorba buna o vom rezolva pe cale legala. ei simtindu-se amenintati au plecat din casa fara sa ma anunte si pe deasupra au luat din casa si centrala termica si boiler, chiuvete, spoturi...absolut tot....vreau sa ii acuz de furt si de inselaciune pentru ca nu aveau dreptul sa ia centrala si boilerul din casa si m-au inselat spunand ca vor incheia acel crt cu enel. Singura pb este ca toate aceste detalii sunt specificate in antecontractul incheiat cu agentia imobiliara nu si in contractul de vanzare-cumparare, pentru ca s-a mers pe incredere.
Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc
buna ziua,
Am si eu o intrebare.Sper sa ma ajute cineva cu un raspuns.
Din anul 2009 luna noiembrie nu am mai achitat un credit la o banca.De atunci au mai incercat sa ia legatura cu mine atat telefonic cat si prin posta dar nu am raspuns si nici nu am semnat nimic. astazi am primit un mesaj pe telefon de la [EDITAT] prin care imi spun sa iau legatura urgent cu ei la un nr de telefon. creditul este pana pe 7 ani facut. Ce trebuie sa fac? Sau ce se poate intampla?
O cerere de credit este semnata dar ptr o alta suma. Banii din credit au fost virati in cont. Ex: Cererea e facuta ptr 50000 RON dar valoare credit este 49.000, suma care a intrat in contul titularului de crdit!Contractele nu sunt semnate nici de debitor nici de co-debitor!
Banca respectiva poate obliga imprumutatul sa returneze suma de bani? banii au fost retrasi dar contractul de credit nu a fost semnat nici de titular nici de co-debitor?