avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate Csongor Gogolak H.

Activitate Csongor Gogolak H.

Răspuns la discuția ANULARE CONTRACT COMODAT
Ok:) Scuze
Exact asta era ideea: omul sa aibea o parghie prin care sa il forteze pe noul asociat sa-si modifice contractul si sediul. Daca nu, el modifica uniltareal contractul depune actul la ORC, si Da societatea ramane fara sediu. Dar pe proprietar asta nu-l intereseaza.
In primul rand vreau sa-ti spun ca era o intrebare. Multumesc ca m-ati ajutat nu am vazut aceasta schimbare in lege desi ieri am consultat forma actualizata. Poate ca nu era bun softul poate e scaparea mea. Nu stiu. Cu toate acestea ce ar fi sa te abtii de la observatiille personaliste si sa te comporti ca un profesionist si sa lasi patimile deoparte.
Răspuns la discuția ANULARE CONTRACT COMODAT
Tu ai venit cu discutia privind opozabilitatea...
Iar legatura este ca in cazul in care modificarea de sediu nu se actualizeaza la ORC toate comunicarile oficiale de ex citatii, somatii, controale care au legatura cu firma vor incepe la sediul firmei, conform registrului ORC. Si pana la urma pe plan practic asta ar fi cel mai mare deranj
Cu denuntarea am explicat-o cu totii, trebuie inclusa o clauza in acest sens, fie de denuntare unilaterala fie contractul sa fie incheiat sub termen. Dar intervenirea denuntarii sau implinirea termenului trebuie adusa la cunostinta ORC-lui pentru a evita problemele enuntate mai sus.
Care este textul legal care prevede ca constructiile, cu destinatie de locuinta nu pot fi instrainate si in lipsa unui act autentic, chiar daca nu se vinde terenul aferent ?
Destinatia constructiei este indiferenta important este sa fi vorba doar de o constructie nu si de un teren. Sau nu ?
Răspuns la discuția ANULARE CONTRACT COMODAT
Dacai ai fi citit cu atentie ceea ce am scris ai fi observat ca am vorbit despre opozabilitatea MODIFICARII nu de opozabilitate CONTRACTULUI. Exista o diferenta chiar daca tu nu ai sesizat-o. Dar te iert :)
Daca nu depui modificarea la ORC, fata de terti este opozabill sediul din registrele ORC - lui chiar daca ai deja un contract, sau un act prin care s-a mutat sediul societatii.
Cred ca se impune verificarea actului constitutiv al societatii. In mod normal se presupune ca mandatul administratorului este dat pentru toate actele necesare functionarii firmei. Acest mandat poate fi transferat.
In cazul in care exista insa o prevedere in actul constituiv conform careia creditul se contracteaza de ex. prin hot. aga creditul nu a fost legal contractat si acest lucru evident va avea consecinte fiscale.
In mod normal activitatea de creditare presupune anumite autorizari. Vezii siteul ONRC. Conssecinta: o persoana fizica nu poate exercita activitatea comerciala de creditare cu dobanda.
Dar daca este vorba de un contract civil de imprumut cred ca nu sunt probleme.
Răspuns la discuția ANULARE CONTRACT COMODAT
Deci: trebuie sa se faca distinctie intre valabilitate si opozabilitate.
Daca modificati contractul de comodat, de comun acord, in sensul posibilitatii denuntarii unilaterale sau a inceterii acestuia la o data prestabilita, aceasta modificare este valabila pe baza libertatii contractuale intre partile contractante, si nu depinde sub nici o forma de depunerea actului aditional la ORC
Ceea ce insa depinde de depunerea acestui act la ORC ete OPOZABILITATEA modificarii contractului fata de terte persoane. De fapt acesta este rostul existentei ORC-lui.
In cazul in care Dv denuntati unilateral contractul partea contractanta are obligatia de a notifica acest lucru ORC-lui, dar teoretic puteti depune dovada acestui fapt si Dv la ORC. Din momentul depunerii mentiunii in acest sens se socoteste ca oricce persoana a luat la cunostinta despre modificatre.
Cel mai bine ar fi insa sa stipulati in continutul contractului data la care acesta inceteaza. In acest mod expirarea sediului va fi automat evidentiata in registrele ORC
Din moment ce administratorul l-a împuternicit pe "viitorul manager" acesta opera ca si administratorul insusi. Nu exista nici un text legal care sa instituie un control suplimentar al administratorului in privinta contractarilor de credite oricare ar fi ele.
Identitatea intre sume este o pura coincidenta, managerul/imputernicit nu avea nimic de castigat din aceste imprumuturi. Chiar din contra. :) Pierdea banii. Pe moment.
Situatie atipica, de obicei asociatii imprumuta societatea.