avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate ALINA-MARIA

Activitate ALINA-MARIA

Bună ziua, încep prin a va spune că m-am angajat în data de 25.07.2022 și nici pina astăzi nu mi-au dat să semnez contractul de muncă și fisa postului.
În fiecare zi întreb de contractul meu și mi se răspunde ca o sa mi-l dea sa-l semnez în curând dar se face aproape 1 luna și eu nu am primit absolut nimic.
Apropo în data de 16 ale lunii în curs se ridica salariul dar mie nu mi l-au virat nici pînă astăzi.
Un coleg mi-a șoptit că îl țin în seif timp de 2 saptamîni drept garanție dacă fac ceva greșit in firma sa nu mi-l mai dea.
Ei spun ca au o firma care se ocupa de actele angajaților cit și de contabilitate firmei dar cind i-am rugat sa-mi spună firma cum se numește, pentru ai intreba eu personal de contractul meu bineînțeles ca nu au vrut,, tot spun zilnic ca se rezolva..
Sunt disperata și nu mai știu ce sa fac în situația asta, în viața mea nu am pățit asa ceva.dupa 33 ani de muncă.
Va rog mult să mă ajutați, caci nu știu cum să aflu dacă mi-au făcut contract de muncă sau muncesc la negru.
Multumesc anticipat tuturor pentru eventualele răspunsuri!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc tuturor din suflet pentru ajutorul si implicarea de care ati dat dovada !!!
Am reusit sa imi recuperez drepturile cuvenite fara prea mult efort.
Si-au dat seama de greseala abuziva facuta asupra mea si mi-au inapoiat intreaga suma pe cale amiabila.
Tin sa le multumesc inca odata d-nilor si d-nelor : Cyan si Cornel Vasile,Olarasu Ileana,Camelia_Police.
Va doresc un Paste fericit tuturor si toate cele bune!!
Multumesc inca odata pt tot,am facut cererea si maine va comunic ce mi-au spus.
O seara buna!!!
Multumesc din suflet pt ajutor!! Astept sa imi spuneti cum o denumesc cererea,asa cum am spus mai sus???
Buna seara ,
Ma scuzati ca va abordez din nou dar as dori sa va rog daca ma puteti ajuta cu un model de cerere sau invatati-ma cum sa o fac ( sunt putin nedumirita ce sa scriu ea)??? Multumesc anticipat!!
Multumesc frumos da am sa fac ceea ce mi-ati sugerat, este o idee buna cu cererea.Am s-o fac cu siguranta si am sa va comunic ce mi-au spus.
Va multumesc frumos pt tot !!

Editat : citare raspuns anterior
Ok,va multumesc frumos pt tot !!
Luni voi merge la sediu si am sa le cer ceea ce dumneavoastra mi-ati sugerat.
Va voi tine la curent dupa ce am un raspuns din partea lor.
O seara buna!!
Seful sindicatului este chiar Directorul de Resurse Umane cel care mi-a spus sa dau bani inapoi.
Si eu m-am inscris in sindicat si am cotizat luna aceasta.
Deci am sa merg luni la Manager sa il cheme pe director RU(lider sindicat) si nu plec pina nu imi redacteaza o hartie din care sa reiasa ca eu trebuia sa returnez acesti bani inapoi in baza caror hotariri sau legi de ordine interna sau din CCM.
Daca nu o vor face voi merge in instanta.
Este bine sa fac asa???
Multumesc!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
De unde sa iau eu aceasta postare referitoare la acordarea primei??
Cind eu nu detin decit : CIM si o fisa a postului aceasta chitanta cu suma de restituire a primei respective si un bonulet cu nr de inregistrare a demisiei de la Registratura.??
Va rog frumos daca ma puteti lamuri mai clar( cu ce sa incep asupra lor) ce am de facut ,pasi urmatori..
Va multumesc anticipat !!