avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, încep prin a va spune că m-am angajat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, încep prin a va spune că m-am angajat în data ...

Bună ziua, încep prin a va spune că m-am angajat în data de 25.07.2022 și nici pina astăzi nu mi-au dat să semnez contractul de muncă și fisa postului.
În fiecare zi întreb de contractul meu și mi se răspunde ca o sa mi-l dea sa-l semnez în curând dar se face aproape 1 luna și eu nu am primit absolut nimic.
Apropo în data de 16 ale lunii în curs se ridica salariul dar mie nu mi l-au virat nici pînă astăzi.
Un coleg mi-a șoptit că îl țin în seif timp de 2 saptamîni drept garanție dacă fac ceva greșit in firma sa nu mi-l mai dea.
Ei spun ca au o firma care se ocupa de actele angajaților cit și de contabilitate firmei dar cind i-am rugat sa-mi spună firma cum se numește, pentru ai intreba eu personal de contractul meu bineînțeles ca nu au vrut,, tot spun zilnic ca se rezolva..
Sunt disperata și nu mai știu ce sa fac în situația asta, în viața mea nu am pățit asa ceva.dupa 33 ani de muncă.
Va rog mult să mă ajutați, caci nu știu cum să aflu dacă mi-au făcut contract de muncă sau muncesc la negru.
Multumesc anticipat tuturor pentru eventualele răspunsuri!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:46, 20 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajatorul are obligaţia ca, anterior începerii activităţii, să încheie contractul individual de muncă și să înmâneze salariatului un exemplar al contractului.

Sesizati ITM-ul.
Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca nesemnat dar inregistrat... Sophia1975 Sophia1975 Ce riscă angajatorul meu dacă un an intreg de zile nu mi-a dat să semnez contractul individual de munca, fișa postului și ROI? I le-am cerut insistent si ... (vezi toată discuția)
Contract de muncă Raluca Amalia Raluca Amalia Bună seara!De trei zile m-am angajat la Mega Image,dar nu am semnat nici un contract.Nu trebuia să semnez încă din prima zi? (vezi toată discuția)
Am cerut copie dupa contractul de munca supetvizorului si nu ... Mary.... Mary.... Am cerut copie dupa contractul de munca supetvizorului si nu vrea sa mi l dea... Ce pot face in cazu acesta, deoarece apar ca angajatq la firma lui. de anu ... (vezi toată discuția)