avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate elenadinu

Activitate elenadinu

Răspuns la discuția notificare
multumesc frumos pentru raspuns!
Discuție notificare
va rog dati-mi si mie un model de notificare... as vrea sa intocmesc o notificare catre [editat] prin care sa le pun in vedere faptul ca nu -si respecta ceea ce a fost stipulat in contract, in sensul ca taxeaza apelurile care sunt in interiorul grupului ca si apeluri in retea.
va multumesc anticipat. o zi minunata sa aveti!

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor societatilor comerciale. Va multumesc]
Discuție mostenire
Draga echipa avocatnet, am si eu o intrebare... am o cunostinta care are o problema cu o mostenire in sensul ca sora mamei sale a decedat acum 7 ani iar sotul sau la un an sau doi diferenta, acestia neavand mostenitori, astfel trebuiau sa vina la mostenire cei trei copii ai surorii. Precizez ca cei care au decedat nu au lasat nicun testament, nu au desemnat nicun legatar... nu i-a ingrijit nimeni acestia avand banii pentru propriile inmormantari. In prezent se gaseste in posesia mostenirii numai unul dintre frati ceilalti doi nefiind chemati la notar, nefiind pusi in tema de momentul in care s-a deschis succesiunea... intrebarea mea ar fi: mai poate fi atacata succesiunea tinand cont de faptul ca a trecut o perioada considerabila de la deschiderea ei, adica 7 ani din spusele unuia dintre frati? daca da, cum ar trebui sa procedeze? se poate introduce o actiune si in penal tinand cont de faptul ca cea care a intrat in posesia mostenirii a declarat la notar ca nu mai are frati/surori? va multumesc mult pentru ajutor si pentru raspunsurile anterioare care mi au fost de mare folos. va doresc o zi minunata cu realizari deosebite! elena
Discuție amenintare
buna ziua, ma numesc elena si am 20 de ani. am o problema extrem de serioasa care ma macina de mult timp: acum o jumatate de an eram intr-o relatie cu un coleg de facultate pe care l-am iubit enorm si care mi-a castigat increderea...eu am fost cea care a pus capat relatiei datorita faptului k era foarte violent si ma lovea. din momentul in care i-am comunicat hotararea mea de a ne desparti a inceput sa ma ameninte cu poze compromitatoare pentru mine pe care le detine fara acordul meu. eu l-am rugat insistent sa le stearga pentru k nu ma voi mai intoarce niciodata la el iar el mi-a promis k o sa le stearga daca ne impacam. naivitatea mea m-a facut sa cad din nou in jocul lui si am acceptat crezandu-l pe cuvant ca a sters acele poze si ca se va schimba. dar omul nu a fost persoana de buna credinta e care o credeam eu si relatia a evolutat spre mai rau iar eu am hotarat definitiv sa pun capat. l-am anuntat si de atunci totul s-a incheiat. dar el a continuat sa ma sune si sa-mi trimita mesaje, sa-si ceara iertare si sa vrea sa ma intorc la el, mentionez k nu a primit raspuns din partea mea si nici nu i-am dat nici cea mai mica speranta ca l-as putea ierta. in momentul de fata eu am alta relatie despre care a aflat si a inceput sa ma ameninte trimitandu-mi pozele acelea. va rog sa-mi dati un sfat sa stiu ce as putea sa fac in cazul acesta, as vrea sa iau masurile legale necesare.va multumesc anticipat.