avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletamihu

Activitate nicoletamihu

Nu avem nici o adresa, decat ca e posibil sa locuiasca prin judetul Botosani, iar numele nu e sigur, il stiu doar din hotararea de divort, unde scria ca revine la numele de dinaintea casatoriei.Dar daca s-a recasatorit, si-a schimbat si numele #-o. Se poate face o mostenire din partea matusii, cel putin sa avem ceva pana reusim sa o gasim pe doaman respectiva, sa ne judecam...
Am o problema mai delicata pe care incerc sa o rezolv de cateva luni, dar primesc mai multe variante, toate dificil de realizat. Este vorba de un apartament cumparat de unchiul meu acum aproximativ 35 de ani. Apartamentul a fost achizitionat pe baza de imprumut pe 25 de ani de la CEC si de la fabrica unde lucra. In acea perioada era casatorit cu o alta persoana. Dupa aproximativ doi ani, a divortat de dumneaei aceasta parasind locuinta in timp ce unchiul meu nu era acasa luand cu ea toate bunurile. Unchiul a castigat procesul de divort, urmand ca doamna respectiva sa-i plateasca suma de 3000 de lei. Nu a facut partaj, el considerand ca este apartamentul lui atat timp cat el a platit ratele si doaman respectiva a plecat fara urma si nici nu i-a achitat cei 3000 de lei. S-a casatorit cu actuala sotie cu care a avut o casnicie de peste 30 de ani. El a decedat acum doi ani si a lasat sotiei un testament prin care se specifica, toate bunurile mobile si imobile ii apartin dumneaei, urmand ca ulterior bunurile sa-mi revina mie.Specific ca nu a avut copii nici cu prima nici cu a doua sotie. Matusa mea a inceput demersurile pt a-mi face mie acctele dar i s-a spus ca nu are nici un drept. Am consultat un avocat si a spus ca tb sa ne judecam cu prima sotie sau sa mergem la un notar sa ne faca un act pe cea ce ii apartine. La notar, am fost indrumati catre judecatorie, sa deschida matusa proces, sa se stabileasca ce-i apartine. Noi nu stim despre prima sotie decat ce nume are, si ca nu e la noi in judet. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam? Matusa are temerea ca avand peste 70 de ani si bolnava, nu o sa aiba timpul necesar sa se judece sa obtina o hotarare si situatia apartamentului si a bunurilor sa ramana fara rezolvare.
Nicidecum, ma gandesc la o stare de faliment a societatii in momentul in care ma aflu in concediu prenatal sau posnatal. Sunt stresata ca pana in septembrie mai e ceva timp si se poate inchide societatea pana atunci si eu nu o sa am cum sa-mi fac dosarul pt indemnizatie.
Se poate intra in somaj din prenatal sau postnatal? Eu intru in prenatal la sfarsitul lunii mai, nasc la sf lunii iulie si cam pe la mijlocul lunii setembrie pot intra in concediul pt cresterea copilului
Buna seara. Am si eu o nelamurire cu privire la acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului si as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la safrsitul lunii iulie, inceputul lunii august. Sunt angajata la o firma de constructii din octombrie 2007, insa in ultima vreme situatia este f incerta, firma avand f multe datorii atat la diverse banci cat si furnizori. Suspendarea contractului meu se face dupa cele 42 de zile de concediu postnatal sau dupa ce nasc? Daca firma are probleme, se cere falimentul sau insolventa de catre unul din creditori, si contractul meu este incetat inainte de aceasta data care sunt consecintele in ceea ce ma priveste? Imi pierd dreptul de a beneficia de indemnizatie? Care ar fi cea mai buna solutie in acest moment? sa astept si sa sper ca nimic nu se va intampla pana atunci? Mentionez ca pana acum am zis ca o solutie ar fi sa intre sotul in concediu pt cresterea copilului, dar acum cateva zile i-a fost incetat contractul d emunca din cauza problemelor la societatea care lucreaza. Daca ar intra in somaj, ar mai fi inca o solutie viabila? Sper ca am fost destul de explicita si astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc