avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1127 soluții astăzi
Forum Activitate alexu2087

Activitate alexu2087

Răspuns la discuția este legala plata partiala?
tudorvaleriu a scris:

1. Cum explica angajatorul aceasta situatie?
2. Ori pe carnetul de munca nu a fost ingregistrat inca actul aditional (care este ilegal fara semnatura dvs.) ori este vorbe de o diminuare a salariului pentru nerealizarea sarcinilor de serviciu (normei). oricum trebuie sa vi se dea o explicatie.
3. Faceti o sesizare la ITM.


Nu am primit nici o explicatie in acest sens.
Norma care apare si pe fluturas este aceeasi. De exemplu luna trecuta am avut 20 de zile, lucrate 160 de ore, care sunt trecute si pe fluturas.
Răspuns la discuția este legala plata partiala?
Este exact cum am spus.
Am salariul pe cartea de munca 3500 brut, iar lunar, de 6 luni, primesc putin peste 400 RON net.
Nu am fost de acord sa semnez actul aditional de diminuare la valoarea de 600 RON brut.
Am cerut sa vad si eu cartea de munca iar acolo salariul este acelasi, 3500 RON.
Ce as putea face?
Buna tuturor,

As dori sa stiu daca este legal ca angajatorul sa-mi plateasca lunar 17% din salariul din cartea de munca, timpul de lucru fiin acelasi, fara ca eu sa fiu de acord cu semnarea actului aditional de diminuare a salariului?
Mentionez ca cele 17% reprezinta echivalentul salariului minim brut.
Exista posibilitati de a recupera diferenta? Daca da care ar fi aceste?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Plata neintegrala a salariului
TRUFIN MARIANA a scris:

Aveti 8000 lei ron pe contractul de munca si primiti 1200 ron? Sa inteleg ca nu aveti un act aditional de modificare a salariului de la 8000 lei ron la 1200 lei ron? Pe statul de plata cat aveti? Daca intr-adevar aveti diferenta asa de mare pe care nu o primiti atunci va trebui sa actionati in instanta angajatorul. Nu va sfatuiesc sa semnati incetarea CIM cu acordul partilor chiar daca se fac presiuni. :luck:



Da. Pe cartea de munca am 8000 RON brut.
Actul aditional de diminuare la 1200 RON am refuzat sa-l semnez.
Nu stiu pe statul de plata cat am, deoarece nu l-am semnat niciodata. Semnez doar fluturasul de salariu, unde la salariu tarifar am 8000 RON, iar la salariu acordat am 1200 RON.
Buna ziua,

Sunt angajat la o firma, pe baza unui contract individual de munca pe periaoada nedeterminata.
Din luna ianuarie, nu mai primesc integral salariul cuvenit.
In cartea de munca am un salariu brut de 8000 RON, in schimb, primesc lunar 1200 RON brut, echivalentul minimului pe economie pt cei cu studii superioare, cu toate ca nu am fost de acord sa semnez actul aditional de diminuare a salariului.
Mentionez ca pe fluturas, salariul de baza este 8000 RON, iar la salariu acordat am 1200 RON.
De asemenea, numarul de zile lucrate si ore este acelasi (pt 20 de zile 160 de ore).
In ultimul timp se fac presiuni pentru a solicita incetarea activitatii cu acordul partilor.
As dori sa stiu, in aceasta situatie daca exista baza legala pentru a recupera diferenta de bani neprimita, si cum ar trebui sa procedez.

Va multumesc!