avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata neintegrala a salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata neintegrala a salariului

Buna ziua,

Sunt angajat la o firma, pe baza unui contract individual de munca pe periaoada nedeterminata.
Din luna ianuarie, nu mai primesc integral salariul cuvenit.
In cartea de munca am un salariu brut de 8000 RON, in schimb, primesc lunar 1200 RON brut, echivalentul minimului pe economie pt cei cu studii superioare, cu toate ca nu am fost de acord sa semnez actul aditional de diminuare a salariului.
Mentionez ca pe fluturas, salariul de baza este 8000 RON, iar la salariu acordat am 1200 RON.
De asemenea, numarul de zile lucrate si ore este acelasi (pt 20 de zile 160 de ore).
In ultimul timp se fac presiuni pentru a solicita incetarea activitatii cu acordul partilor.
As dori sa stiu, in aceasta situatie daca exista baza legala pentru a recupera diferenta de bani neprimita, si cum ar trebui sa procedez.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: MARIANA TRUFIN , Consilier juridic 17:24, 5 Mai 2009
Aveti 8000 lei ron pe contractul de munca si primiti 1200 ron? Sa inteleg ca nu aveti un act aditional de modificare a salariului de la 8000 lei ron la 1200 lei ron? Pe statul de plata cat aveti? Daca intr-adevar aveti diferenta asa de mare pe care nu o primiti atunci va trebui sa actionati in instanta angajatorul. Nu va sfatuiesc sa semnati incetarea CIM cu acordul partilor chiar daca se fac presiuni. :luck:
Sigur ca aveti la indemana dispozitiile Codului Muncii, printr-o cerere de chemare in judecata. Este litigiu de munca.
TRUFIN MARIANA a scris:

Aveti 8000 lei ron pe contractul de munca si primiti 1200 ron? Sa inteleg ca nu aveti un act aditional de modificare a salariului de la 8000 lei ron la 1200 lei ron? Pe statul de plata cat aveti? Daca intr-adevar aveti diferenta asa de mare pe care nu o primiti atunci va trebui sa actionati in instanta angajatorul. Nu va sfatuiesc sa semnati incetarea CIM cu acordul partilor chiar daca se fac presiuni. :luck:



Da. Pe cartea de munca am 8000 RON brut.
Actul aditional de diminuare la 1200 RON am refuzat sa-l semnez.
Nu stiu pe statul de plata cat am, deoarece nu l-am semnat niciodata. Semnez doar fluturasul de salariu, unde la salariu tarifar am 8000 RON, iar la salariu acordat am 1200 RON.
Da, am inteles, insa e ciudata problema cu fluturasul. Daca ajungeti in instanta angajatorul va trebui sa faca dovada platii salariului de 8000 lei ron, respepctiv sa depuna statele de plata. Deci aveti toate sansele sa obtineti diferenta integrala a salariului in instanta. Bafta !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legala plata partiala? alexu2087 alexu2087 Buna tuturor, As dori sa stiu daca este legal ca angajatorul sa-mi plateasca lunar 17% din salariul din cartea de munca, timpul de lucru fiin acelasi, fara ... (vezi toată discuția)
Micsorat salariu fara a fi anuntat geo86 geo86 Buna ziua, Sunt angajat la SC si in data de 1 dec. 2008 salariul brut a fost marit la 2523 lei. Pana in ziua de astazi eu am fost platit cu salariul net ... (vezi toată discuția)
Salariul minim? Gabriela Dirtu Gabriela Dirtu Sotul meu este angajatul unei firme din Ploiesti care se ocupa cu transportul de persoane. Dispecer. Luna asta cand a cerut o adeverinta de salariu a constatat ... (vezi toată discuția)