Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim?

Sotul meu este angajatul unei firme din Ploiesti care se ocupa cu transportul de persoane. Dispecer. Luna asta cand a cerut o adeverinta de salariu a constatat cu stupoare ca are salariul 461 RON. El primeste 600RON in mana. este normal sa-i fie trecut in cartea de munca un astfel de salariu? In februarie avea 1500 ROn si i-a anuntat ca nu vor mai putea plati o perioada decat 600 RON. A acceptat iar acum a contata ca are defapt 461... E legal?
verificati contractul de munca si vedeti ce suma este inscrisa acolo. a semnat un act aditional prin care ii micsora salariul de incadrare?....este angajat cu norma intreaba sau norma partiala?.....
:luck:
modifificarea clauzelor contractului individual de munca nu se poate face decit prin act aditional, semnat de ambele parti: angajat si angajator. diminuare salariului nu poate avea loc decit cu acordul expres, dat in scris, de angajat. daca acest acord exista, diminuarea salariului este legala.
Daca pe adeverinta scrie ca are 461 de lei insemna ca este incadrat cu salariul minim pe economir, respectiv, 600 lei brut. Este posibil ca rstul de bani pana la 600 net sa ii primeasca sub forma de prima. Trebuie sa fie trecut tot pefluturasul de salariu.
Sigur contractul individual de munca nu este cu norma intreaga. Dar oricum, se poarta ca angajatorii sa incheie contracte cu salariul minim, sa plateasca la stat cat mai putin si angajatilor sa le dea mai mult. Si asta nu numai pe vremurile acestea de criza ci dintotdeauna. In plus, unii dintre angajatori mai au obiceiul sa nici nu plateasca contributiile la stat si dupa cativa ani salariatii sa afle, odata cu iesirea la pensie, cand se trezesc scris pe cartea de munca: fara plati. Mai nou nu se mai scrie nici asta. Desi statul stie ca se poarta asa ceva si I.T.M.-ul la fel, precum si Finantele, nimeni nu ia masuri. Surprize, surprize...
Revin. Pe adeverinta de salariu se cerea salariul net sau salariul de baza brut lunar?
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
AngiF a scris:

Sigur contractul individual de munca nu este cu norma intreaga. Dar oricum, se poarta ca angajatorii sa incheie contracte cu salariul minim, sa plateasca la stat cat mai putin si angajatilor sa le dea mai mult. Si asta nu numai pe vremurile acestea de criza ci dintotdeauna. In plus, unii dintre angajatori mai au obiceiul sa nici nu plateasca contributiile la stat si dupa cativa ani salariatii sa afle, odata cu iesirea la pensie, cand se trezesc scris pe cartea de munca: fara plati. Mai nou nu se mai scrie nici asta. Desi statul stie ca se poarta asa ceva si I.T.M.-ul la fel, precum si Finantele, nimeni nu ia masuri. Surprize, surprize...
Revin. Pe adeverinta de salariu se cerea salariul net sau salariul de baza brut lunar?

Cred ca net: 461 net corespunde cu 600 brut si este posibila sa aibe si act aditional de modificare a salariului de vreme ce a spus doamna ca s-a inteles cu angajatorul; asupra acestui aspect. Oricum, fluturasul va lamuri problema.

O zi buna!