Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli carte de munca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli carte de munca

Care este suma totala pe care o plateste angajatorul angajatului , la salariul brut de 600 ron pe luna.?
Buna ziua,

Daca va referiti la salariul net, acesta este 461,00 ron/luna.
Salariul brut 600
Angajatul plăteşte la bugetele de stat 139
Salariul net
(cunoscut si ca "salariu în mână") 461
Salariul complet
(reprezintă costul total al angajatorului cu salariul) 773
Angajatorul (patronul) plăteşte la
bugetele de stat 173

Statul colectează la bugetele de stat în total 312

Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 461 RON
angajatorul cheltuieste 773 RON.