Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculare salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculare salariu

Buna ziua,
as dori sa aflu exact ce suma trebuie sa cheltuiasca in total angajatorul pentru a oferi un salariu net (carte de munca) de 4300 lei. Altfel spus, cat il costa in total pe angajator un angajat cu un salariu net de 4300 lei.
Sau, daca exista un calcul procentual (in sensul ca pentru 100 lei se platesc inca 50% deci cheltuieli totale 150 lei pentru acest salariu net de 100).

Va multumesc anticipat.
Pentru un salariu net de 4300 lei, salariul brut este 6130 lei iar cheltuielile salariale sunt de 7835 lei, cu mici diferente in functie de codul CAEN al activitatii principale care sta la baza calculului fondului de risc si accident.
Va multumesc!
Salariul brut
Bonuri de masă
Angajatul plăteşte la bugetele de stat
Salariul net
(cunoscut si ca "salariu în mână")
Salariul complet
(reprezintă costul total al angajatorului cu salariul)
Angajatorul (patronul) plăteşte la
bugetele de stat
Statul colectează la bugetele de stat în total
Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 4300 RON
angajatorul cheltuieste 7848 RON