avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters88872

Activitate ContSters88872

Este un contract din 1992 scris la masina , nu am fost prezenta ca nu s-a solicitat prezenta, apar scrise casatorit sau necasatorit dar nu se vede ce e incercuit, a fost apartament cu plata in rate dar achitat in 5 ani integral si apare numele meu pe chitanta!
nu e mentionat!
dar apartamentul ar putea fi vandut fara acordul meu?
Multumesc
E adevarat, dar daca imi schimb cartea de identitate sau solicit lamuriri unde avem contracte cu utilitatile publice e nevoie de acordul sotului, ceea ce nu e ok,
Multumesc
Apartamentul in care locuiesc este achizitionat in timpul casniciei, dar numai numele sotului apare pe actul de proprietate.
Cum trebuie sa procedez ca sa trec si numele meu in actul de proprietate?
Multumesc
Răspuns la discuția credit
Va multumesc pentru raspuns, in acest caz ar trebui sa scriu bancii o scrisoare in care sa spun ca nu pot intra in posesia fisei medicale si sa-i intreb daca mai avem vreo obligatie catre ei?
Pentru ca asigurarea exista, probabil asiguratorul nu vrea sa dea banii bancii, dar in cazul asta mostenitorul nu are obligatia sa preia datoria, nu?
Multumesc din nou
Isabelle
Discuție credit
Sora sotului meu a decedat anul acesta februarie, in urma unei boli incurabile(lasand in urma un apartament).
Ea avea in derulare un credit de nevoi personale la o banca, credit incheiat in 2008 si refinantat in 2010 printr-un act aditional la contractul initial.
Ea cand a facut refinantarea cred ca deja era in tratament pentru boala pe care o descoperise chiar in acel an.
(Sotul meu este unicul mostenitor).
Dupa decesul acesteia, sotul meu a instiintat banca de evenimentul produs prin prezentarea la banca a certificatului de deces, actului constatator de deces si copia lui de buletin .
Banca a mentionat atunci ca pentru deschiderea dosarului de dauna ar fi nevoie si de copia fisei medicale a decedatei (integrala semnata si stampilata de medicul de familie) si eventualele internari si externari .
Noi intre timp am aflat ca, creditul avea asigurare.
Medicul de familie refuza sa faca copie dupa fisa medicala, spunand ca nu poate fi obligata decat de politie sau procuratura sa dea aceasta fisa.
Intre timp noi nu am mai achitat nici o rata la banca, iar acum primim pe adresa decedatei o instiintare de la o firma de recuperare creante imputernicita de banca ca decdata sa achitel restantele..
Le-am explicat ca de la banca noi nu am mai primit nici o hartie si ca exista asigurare pt acest credit.
Saptamana trecuta am primit de la banca o adresa pe numele sotului meu ca banca are in continuare nevoie de copia fisei medicale pe care medicul in continuare refuza s-o dea.
Ce avem noi de facut acum?
Poate fi vreo problema cu asigurarea?
Va multumesc