Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum ma pot trece pe actul de proprietate al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum ma pot trece pe actul de proprietate al apartamentului

Apartamentul in care locuiesc este achizitionat in timpul casniciei, dar numai numele sotului apare pe actul de proprietate.
Cum trebuie sa procedez ca sa trec si numele meu in actul de proprietate?
Multumesc
Pai oricum e bun comun, ca e dobandit in timpul casatoriei.
Chiar daca in contract figureaza doar numele sotului.
E adevarat, dar daca imi schimb cartea de identitate sau solicit lamuriri unde avem contracte cu utilitatile publice e nevoie de acordul sotului, ceea ce nu e ok,
Multumesc
Faceti un aditional. Nu e mentionat casatorit cu...?
Daca va schimbati buletinul, cnp-ul dvs (care apare si pe certificatul de căsătorie) ramane acelasi. Pe la utilități prezentati certificatul de casatorie.
Oricum, ce vreti dvs nu se mai poate. Actul a fost intocmit, semnat, redactat. Partile nu se mai modifica. Actul este depus la Carte funciara, la Primarie, in arhiva notariala, figureaza in evidente.
Daca aveti nevoie de acordul sotului (desi nu cred ca cei de la Eon cer asa ceva), va poate face o procura pentru contractele de la utilități.
Nu se fac acte aditionale la vanzari, prin care se adaugă parti in act.