Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Un act de donatie cu uzufruct viager poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Un act de donatie cu uzufruct viager poate fi anulat ...

Buna ziua! Un act de donatie cu uzufruct viager poate fi anulat de catre donatar atunci cand donatorul s-a declarat necasatorit el fiind casatorit in momentul incheierii contractului? Mentionez ca si in actul de dobandire prin vanzare-cumparare a bunului acest donator s-a declarat tot necasatorit el fiind casatorit cu acte in regula. Va multumesc!!
Imobilul care a fost donat era bun comun sau bun propriu?
Cum l-a dobândit donatorul?
Era bun comun. Dobandit in timpul casatoriei. Doar ca in contractul de vz-cump al bunului donatorul s-a trecut necasatorit. Casatoria este valabila si astazi chiar.

raluk0207 a scris:

Imobilul care a fost donat era bun comun sau bun propriu?
Cum l-a dobândit donatorul?

Maria19901990, utilizator
Ce act de proprietate avea donatorul pentru bunul respectiv?
De vanzare-cumparare.

raluk0207 a scris:

Ce act de proprietate avea donatorul pentru bunul respectiv?

Și în contractul de vânzare inițial, nu scria ca el (cumparatorul) e căsătorit?
Întreb, fiindcă sunt niște lucruri care nu prea se leagă.
Nu e intr-atat de ușor sa te declari necăsătorit și sa înstrăinezi o casa bun comun.