avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Un act de donatie cu uzufruct viager poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Un act de donatie cu uzufruct viager poate fi anulat ...

Buna ziua! Un act de donatie cu uzufruct viager poate fi anulat de catre donatar atunci cand donatorul s-a declarat necasatorit el fiind casatorit in momentul incheierii contractului? Mentionez ca si in actul de dobandire prin vanzare-cumparare a bunului acest donator s-a declarat tot necasatorit el fiind casatorit cu acte in regula. Va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:36, 16 Decembrie 2022
Imobilul care a fost donat era bun comun sau bun propriu?
Cum l-a dobândit donatorul?
Era bun comun. Dobandit in timpul casatoriei. Doar ca in contractul de vz-cump al bunului donatorul s-a trecut necasatorit. Casatoria este valabila si astazi chiar.

raluk0207 a scris:

Imobilul care a fost donat era bun comun sau bun propriu?
Cum l-a dobândit donatorul?

Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2022
Maria19901990, utilizator
Ce act de proprietate avea donatorul pentru bunul respectiv?
De vanzare-cumparare.

raluk0207 a scris:

Ce act de proprietate avea donatorul pentru bunul respectiv?

Și în contractul de vânzare inițial, nu scria ca el (cumparatorul) e căsătorit?
Întreb, fiindcă sunt niște lucruri care nu prea se leagă.
Nu e intr-atat de ușor sa te declari necăsătorit și sa înstrăinezi o casa bun comun.

Alte discuții în legătură

Divort, partaj imobil cu uzufruct viager ContSters426144 ContSters426144 Buna ziua! As avea si eu o intrebare..M-am casatorit in anul 2012, iar in anul 2013 fratele sotului l-a despagubit pe sotul meu si i-a dat suma de 41ooo de ... (vezi toată discuția)
Partaj pentru un teren dat prin donatie cu uzufruct viager Sarman Maria Sarman Maria Buna ziua...cu bunavointa d-voastra...am si eu nevoie de un raspuns la o problema.Suntem o familie la a 2-a casatorie si amandoi avem cate un copil din ... (vezi toată discuția)
Interesare cornelia77bc cornelia77bc buna ziua, sunt casatorita de 10 ani si de 6 ani locuiesc in apartamentul soacrei,iar anul acesta ia facut sotului meu contract de vanzare cumparare pe ... (vezi toată discuția)