avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate teomic_a

Activitate teomic_a

Răspuns la discuția contract firma de cablu/internet
In aceeasi situatie cunosc mai multe persoane.
Daca nu ma insel, undeva in acel contract, este stipulat ca aparatele (modem, sau telefon) se acorda in limita stocului disponibil. Trebuie sa cititi cu atentie - in sensul ca nu este subliniat paragraful respectiv.
Răspuns la discuția Act vanzare-cumparare teren
Va multumesc pentru promptitudine.

In alta ordine de idei, nu stiu daca postez unde trebuie, dar fiind vorba de acelasi teren o sa continui aici...sper sa nu supar pe nimeni sau sa incalc vreo regula.

Acest teren este nelocuit de peste 3 ani.Unul dintre vecini( este si destul de inabordabil) sustine ca multe lucruri sunt ale lui( nu le doresc dar ma deranjeaza atitudinea)
De asemenea, din ceea ce se vede , a intrat in aceasta proprietate cu gardul lui pe aproximativ 1 m adancime/ 40m lungime , si si-a facut si poarta de acces in curte.( spun din ceea ce se vede comparand cu forma celorlalte proprietati care sunt in zona)
Cum se poate corecta legal aceasta problema fara sa fiu nevoit sa ma cert cu el?
Cine stabileste cum se delimiteaza aceasta proprietate?
Răspuns la discuția Act vanzare-cumparare teren
Dupa cum am mentionat , sotia este plecata in Spania.
Am vorbit cu dansa la telefon si a promis ca trimite procura in cel mult 7 zile lucratoare.
Aceasta inseamna ca va trebui sa astept acea procura, sa se traduca si sa se legalizeze acea procura, si apoi sa merg la notar.
Buna ziua
Doresc un teren intravilan intr-o comuna oarecare.
Proprietarii de drept( prin act de vanzare -cumparare) au fost 2. Sot-sotie
Sotul a decedat, sotia se afla in Spania.
Au 2 copii.
Din discutiile preliminare, toti ( cei 2 copii si sotia) sunt de acord cu vanzarea acestui teren catre mine, urmand ca eu sa suport si costurile aferente acestei vanzari: cost diferite acte, taxe, succesiune,...si ce o mai fi ...
Intrebarea este cum se poate face un act de vanzare - cumparare de prevanzare ( si ce anume trebuie stipulat in el) , astfel incat, eu sa pot sa-i dau jumatate din suma negociata, si sa nu am probleme din punct de vedere juridic.( prin aceasta ma refer la faptul ca vreau ceva care odata semnat sa-mi permita recuperarea investitiei in cazul unui esec( avans, costuri aferente, investitie in reamenajare teren...) precum si sa asigur o oarecare obligativitate din parte lor , ca odata ce au intrat pe acest drum sa mearga pana la capat.
Avand in vedere ca este un proces de durata( lipsa succesiune) , ma sperie faptul ca se pot razgandi peste ceva vreme si pot pierde banii, (avand in vedere ca eu sunt singurul care aduc venit in casa )
Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediu medical dupa CIC!!
Va multumesc tuturor, cu stima
Răspuns la discuția Concediu medical dupa CIC!!
george_x a scris:

In fond asa este... Putem redefini hotia, daca are o justificare buna.

Si, daca tot suntem aici "ca sa incercam sa gasim solutii", cred ca imi vor permite moderatorii sa ofer cateva sfaturi si explicatii care nu au o legatura cu sistemul juridic:

1. Oriunde ati fi nascut, casa de asigurari a suportat o parte din sau tot costul procedurii medicale. Daca dumneavoastra platiti medicilor, aceasta tine de un viciu al sistemului medical sau de o slabiciune a dumneavoastra, nu de vreo nedreptate a casei de asigurari.

2. Sistemul de asigurari exact pe principiul acesta functioneaza: cotizati, iar in cazul in care va imbolnaviti, asigurarea acopera costurile tratamentului. La fel este si in cazul nasterilor. Fiti fericita ca n-a fost nevoie sa primiti prea multe gratuitati din partea lor!!!

3. Chiar daca ati fi prejudiciata, acest lucru nu va da dreptul sa prejudiciati la randul dvs. "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" nu se aplica decat in societatea primitiva.

5. Daca aveti un program de 12-14 ore pe zi, va sfatuiesc sa va adresati unui avocat, intrucat angajatorul dvs. incalca legislatia muncii si va abuzeaza. Programul normal este de 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana (dozat asa sau in sistem turnus, 12/14 - 12/48, etc.)


Domnule george_x poate nu m-am facut inteleasa, nu am afirmat ca am platit medicilor, ci am afirmat ca am platit costul nasterilor si al tratamentelor copiilor (transfuzii, medicatie...etc) toate acestea intr-o maternitate a statului, doar ustensilele, aparatele si personalul au fost subventionate de ei, lucru absolut firesc. in ceea ce priveste cotizarea, consider ca dupa 10 ani pot beneficia si copiii mei de 6 luni....nefiind vorba de "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" cu toate ca si animalele isi protejeaza puii si ele nu au capacitatea de a discerne...
In legatura cu programul de lucru, nu este cazul sa mai fac vreo afirmatie....acesta este si suntem nevoiti sa il acceptam
Va multumesc si dvs, dar sincer am nevoie de sfaturi mult mai utile...
Răspuns la discuția Concediu medical dupa CIC!!
crimson a scris:

Nu cred ca suntem aici ca sa ne judecam unii pe altii ci sa incercam sa gasim solutii la problemele si situatiile cu care ne confruntam.

Cred ca ar mai fi o varianta pentru dumneavoastra. Daca nu puteti lucra un program full-time pana va duceti copii la gradinita incercati sa discutati cu angajatorul si sa va concedieze din motive neimputabile dvs (desfiintare de post), astfel inca sa puteti obtine indemnizatie de somaj. Perioada minima de somaj este de 6 luni pentru cei cu experienta de cativa ani (9 luni daca depuneti actele de somaj pana la finele anului) si ca si bani ajungeti cam tot pe la valoarea unui concediu medical platit 75% pentru o boala obisnuita.
Somajul este in jur de 450 lei + un spor in functie de anii de vechime avuti. Nu e mult dar decat nimic...


Va multumesc pentru raspuns, nu stiam ca am dreptul la somaj...stiam ca CIC nu se ia in considerare imi puteti da si legea in care este stipulat acest lucru? Multumesc inca o data... Stima

OFF : ma gandeam ca doar o femeie poate intelege ...
Răspuns la discuția Concediu medical dupa CIC!!
Mie mi se pare ca absolut cinstit "smulg " acesti bani, din moment ce pana acum NU am beneficiat de vreun CM sau vreo gratuitate de la dumnealor, chiar si nasterile si cele necesare in maternitate (tratamente copii) le-am platit...si asta in conditiile in care cotizez de ceva ani buni la ei...Sau poate aveti o solutie care sa rezolve situatia unui copil in perioada 2-3 ani, luand in calcul programul de 12-14 ore/zi ambii parinti...
Mie mi se pare mai trist ca trebuie sa apelam la asemenea metode pentru a putea avea grija de copiii nostri fara a sta cu stigmatul ca proprii nostri copii incap pe mana vreunei bone precum avem exemple recente...
Multumesc...
Buna ziua, daca are cineva amabilitatea sa imi raspunda la urmatoarele 2 nedumeriri:
1. In ce conditii pot obtine CM timp de 6 luni dupa terminarea CIC??
Evident,nu ascund faptul ca doresc acest CM pentru a ramane acasa cu cei 2 copii pana la varsta de gradinita.
2. Daca ma aflu in CIC incepand cu 27 aprilie 2006 pana in 24 oct 2009 (pt.2 copii) care perioada va fi luata drept baza de calcul a CM??
Multumesc
Răspuns la discuția Colet "violat" - fan courier
Sunt din Bucuresti, coletul e la Satu Mare.....:">Am vorbit cu ei la tel. Problema mea nu era ca nu a ajuns coletul, ci ca acesta a fost desfacut inainte sa fie achitat, cu toate ca in politica firmei scrie clar ca nu au voie sa faca acest lucru...Oricum se pare ca problema are o rezolvare...favorabila..Astept finalul si revin cu detalii.