avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate Mioara m

Activitate Mioara m

Buna ziua , sunt pensionar si as vrea sa stiu : ce s-ar intampla cu pensia mea daca inchei cu o institutie un contract de prestari servicii pe perioada determinata de un an ?
Va multumesc mult pentru un eventual raspuns !
Răspuns la discuția TVA marfa distrusa
Politia a ajuns la concluzia ca nu este eroare umana , ca a fost o defectiune la panoul electric . In niciun act nu este mentionat un vinovat .
Răspuns la discuția TVA marfa distrusa
Multumesc mult pentru raspunsuri ; asta am si facut , am depus o contestatie ; am pus intrebarea pe forum deoarece mi s-a spus ca nu am dreptate si ca cel mai probabil voi primi un raspuns negativ . Ma pot adresa si judecatoriei din raza domiciliului meu ?
Buna ziua ,

In anul 2007 , cladirea in care firma mea avea depozitul (impreuna cu alte 51 de firme ) , a ars complet . Mi s-a intocmit proces verbal conform caruia marfurile au fost distruse in totalitate , incendiul avand ca sursa probalila de aprindere "efectul termic" si mijloc care putea produce aprinderea fiind "aparate electrice de incalzire".
Anul acesta la controlul efectuat de catre organele fiscale s-a constatat scaderea din gestiune , pe baza procesului verbal intocmit de catre ISU , a marfurilor distruse in incendiu . Mi s-a calculat TVA aferent marfurilor distruse , ele fiind considerate "livrare de marfuri" .
Intrebarea mea este : conform legii 571/2003 (articol 128 alin 8 , lit B : "nu constituie livrare de bunuri cele degradate calitativ , care nu pot fi valorificate in conditiile stabilite prin norme" ) si normelor metodologice de aplicare a ei (44/2004) , nu se poate considera incorecta pretentia organelor fiscale de a-mi cere sa platesc acum TVA la marfurile distruse in incendiu ?

Multumesc pentru raspuns .
Buna ziua . In 2007 am semnat un precontract in vederea cumpararii unei locuinte intr-un complex rezidential si am platit 90% din valoarea imobilului , aplicandu-se la acea data taxarea inversa pentru ca am cumparat-o pe firma al carei unic asociat sunt . Acum trebuie sa fac receptia si sa platesc diferenta de 10 % la care se va percepe TVA . Voiam sa stiu daca platesc 19% sau 5% avand in vedere ca este locuinta noua . Daca fac ulterior un act de vanzare-cumparare de pe firma pe numele meu (asociat unic) , ce TVA se va aplica ?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Am girat un credit al unei firme
Va multumesc mult pentru raspunsuri !
Buna ziua ,
Am girat un credit pentru o firma , in ianuarie 2009 . Persoana juridica si-a achitat creditul si dobanda restanta conform graficului de rambursare , cu toate aceastea la eliberarea extraselor de cont lunare apareau sume in afara graficului : "dobanzi penalizatoare restante " , "speze restante " , "penalizari restante" , "comisioane de eliberare extras de cont" etc , toate acestea aparand pe parcurs si nefiind informata de existenta lor . Astazi am primit somatie , in calitate de garant ipotecar , privind datoriile restante fata de banca : credit, dobanda , penalitati . Agentul economic se prezinta lunar cu suma conform graficului si nu a fost niciodata instiintat de sume restante , de sume suplimentare . De ce nu i s-a spus nimic , de ce nu a fost persoana juridica somata mai intai si de ce s-a ajuns cu somatia la mine , pentru o suma nejustificata ?
Ce se poate face in situatia de fata ? Inteleg ca persoana juridica nu se poate adresa nici OPC-lui . Pot eu intenta un proces bancii ?