Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... 5% pt locuinta noua
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

5% pt locuinta noua

Buna ziua . In 2007 am semnat un precontract in vederea cumpararii unei locuinte intr-un complex rezidential si am platit 90% din valoarea imobilului , aplicandu-se la acea data taxarea inversa pentru ca am cumparat-o pe firma al carei unic asociat sunt . Acum trebuie sa fac receptia si sa platesc diferenta de 10 % la care se va percepe TVA . Voiam sa stiu daca platesc 19% sau 5% avand in vedere ca este locuinta noua . Daca fac ulterior un act de vanzare-cumparare de pe firma pe numele meu (asociat unic) , ce TVA se va aplica ?
Va multumesc anticipat
[ link extern ] /
Cititi cu atentie explicatiile ANAF. Va vor edifica cu certitudine!
B-)