Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie intracomunitara pt care furnizorul emite ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie intracomunitara pt care furnizorul emite factura cu TVA.

Am urmatoarea situatie:
Firma mea cumpara din Italia niste produse pe care le dau in consum in procesul de productie al meu. Firma italiana de la care cumpar, nu vrea sa-mi emita factura de livrare intracomunitara, fara TVA (taxare inversa), (nu ma intrebati de ce, pt ca va pot spune doar ce mi-a raspuns italianul "nu vreau sa ma complic, daca vrei cumperi, daca nu nu!"). Transportul il fac eu, cu masina proprie sau un pieten de-al meu care face curierat in Italia, dar nu-mi percepe comision. Deci, problema mea este ca nu am dovada transportului. Automat nu pot face dovada ca produsele au ajuns pe teritoriul statului roman decat in urma notei de receptie intocmita in baza facturii emisa de firma italiana pe numele firmei mele. Asadar eu platesc un procent de 20% IVA (TVA) statului italian, dar si un procent de 19% TVA statului roman la vanzarea facuta de mine. Eu am inregistrat acest TVA de 20% la cumparare intr-un 4428 cu analitic.
Nota contabila la nota de receptie este:
% = 401.1
4428UE - aici procentul de 20% IVA practicata in statul italian.

Am 4 intrebari referitoare la problema mea:
1. In ce rubrica a D300 trebuie declarata aceasta achizitie?
2. Trebuie sa mai fac si D390, si cum o corelez cu D300?
3. Pot sa recuperez in Romania TVA platita statului italian (sa deduc acesta IVA platita)?
4. Este corect intocmita nota contabila?

In speranta ca ma veti lumina, va multumesc!
Dida_Calita a scris:

Am urmatoarea situatie:
Firma mea cumpara din Italia niste produse pe care le dau in consum in procesul de productie al meu. Firma italiana de la care cumpar, nu vrea sa-mi emita factura de livrare intracomunitara, fara TVA (taxare inversa), (nu ma intrebati de ce, pt ca va pot spune doar ce mi-a raspuns italianul "nu vreau sa ma complic, daca vrei cumperi, daca nu nu!"). Transportul il fac eu, cu masina proprie sau un pieten de-al meu care face curierat in Italia, dar nu-mi percepe comision. Deci, problema mea este ca nu am dovada transportului. Automat nu pot face dovada ca produsele au ajuns pe teritoriul statului roman decat in urma notei de receptie intocmita in baza facturii emisa de firma italiana pe numele firmei mele. Asadar eu platesc un procent de 20% IVA (TVA) statului italian, dar si un procent de 19% TVA statului roman la vanzarea facuta de mine. Eu am inregistrat acest TVA de 20% la cumparare intr-un 4428 cu analitic.
Nota contabila la nota de receptie este:
% = 401.1
4428UE - aici procentul de 20% IVA practicata in statul italian.

Am 4 intrebari referitoare la problema mea:
1. In ce rubrica a D300 trebuie declarata aceasta achizitie?
2. Trebuie sa mai fac si D390, si cum o corelez cu D300?
3. Pot sa recuperez in Romania TVA platita statului italian (sa deduc acesta IVA platita)?
4. Este corect intocmita nota contabila?

In speranta ca ma veti lumina, va multumesc!

Pozitia italianului de a factura cu TVA este corecta. Pentru ca si lui ii trebuie dovada transportului pentru a demonstra ca face o livrare intracomunitara. (Pe de alta parte ma gandesc :a fost mai rentabil sa optati de a plati IVA-ul de 20 % in loc sa platiti un curier?)
Inregistrarea cu TVA neexigibil n-ar nici o legatura cu realitatea.
Tva aferent se inregistraza in doua moduri:
- se introduce pe costul pieselor daca nu asteptati decontare
sau
- se inregistreaza pe 461 in asteptarea decontarii
Atentie: nu se face operatiunea de taxare inversa.

Raspuns la intrebari:
1. La nicio rubrica din D300 nu aveti precizari asupra acestui caz. Se poate introduce in rd 21 Cumparari scutite sau neimpozabile. Dar ca sa nu existe discutii eu m-as preleva de textul din Ordin 1746/2008 privind modul de completare a D300 care sub punctul 21 veti gasi urmatoarele: " Nu este obligatorie inscrierea in decont a sumelor care nu sunt incluse in baza impozabila"
2. Acesta cumparare nu se inregistreaza in D390
3. Conform legislatiei actuale tva-ul platit de catre firmele romanesti pe facturile provenind din UE se solicita
autoritatilor fiscale din tara respectiva. Codul fiscal se va schimba conform modificarilor Directivei 112 si acest tva se va solicita la autoritatile romane posibil chiar de anul urmator. Procedura insa este mult mai complicata decat rambursarile de tva din tara.
4. v-am raspuns deja

Succes!

Oranina Dumitru, Contabil