avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate onicutza

Activitate onicutza

Răspuns la discuția decizie fortata
va multumesc! o zi buna!
Răspuns la discuția decizie fortata
referitor la cartea de munca? ce urmari voi avea?
Răspuns la discuția decizie fortata
va multumesc! dar la ce sa ma astept? ce probleme voi avea in viitor pentru desfacerea contractului pe indisciplina?la ce pot sa ma astept din partea angajatorului? posibil un proces pentru recuperarea pagubei?
Discuție decizie fortata
buna ziua! tocmai am fost fortat sa semnez o decizie de incetare a activitatii pe indisciplina.detaliez: am fost director de filiala,masina unui agent de vanzari a fost sparta si a fost furata marfa.am chemat politia dar a ramas in cercetare,(veti spune probabil ca a fost inscenare, cum se gandeste in zilele noastre cand e vorba de asa ceva)garantez ca e pe bune.in urma evenimentului s-a format o echipa de cercetare din cadrul firmei si s-a ajuns la concluzia ca eu inpreuna cu agentul suntem vinovati de cele intamplate,din mai multa motive.am fost chemati la sediul firme isa luam act de constatarea comisiei.am primit decizia de incetare a activitatii pe indisciplina.eu am cerut sa-mi dau demisia dar am dost refuzat pe motiv ca( daca vrei sa-ti accept demisia trebuie sa semnezi un angajament de plata pentru prejudiciul creat.am refuzat.am semnat decizia pe indisciplina.ce mai pot face acum eu gasindu-mi alt loc de munca in care trebuie sa duc cartea de munca in 15 zile.precizez ca la interviul pe care l-am dat la noul loc de munca am precizat ca sunt obligat sa plec fiind fortat de semnarea angajamentului,si am fost acceptat pe postul respectiv.Va rog sa-mi spuneti la ce sa ma astept,sau ce pot sa fac sa mai repar gresala mea,in graba de a obtine cat mai repede cartea de munca,pentru noul pstVa multumesc!
onicutza a scris:

da ai dreptate.dar cand am intrebat avocatul ce mai e de facut,a spus ca nimic.sa vada ce au declarat martorii.se poate si cum zici tu,ca instanta sa nu mai tot amane procesele din cauza avocatilor,dar nu tot la acolo se ajunge daca se reaudiaza martorii???de ce a trebuit sa se faca toata mascarada care s-a facut,tot se pierde termanul si se ajunge in aceeasi stare,de audiere.cat despre agresivitatea asupra martorului apararii,cand acesta a inceput sa spuna alceva decat ce au declarat martorii reclamantei adica ( adevarul) presedintele de sedinta s-a rastit la martor ca;aveti grija ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare,pe un ton rastit.ce a ce nu s-antamplat si cu ceilalti.ce sa cred??? nuuuu.cat despre martorii mincinosi,am sa fac o reclamatie la parchet. va multumesc cu respect!!
da ai dreptate.dar cand am intrebat avocatul ce mai e de facut,a spus ca nimic.sa vada ce au declarat martorii.se poate si cum zici tu,ca instanta sa nu mai tot amane procesele din cauza avocatilor,dar nu tot la acolo se ajunge daca se reaudiaza martorii???de ce a trebuit sa se faca toata mascarada care s-a facut,tot se pierde termanul si se ajunge in aceeasi stare,de audiere.cat despre agresivitatea asupra martorului apararii,cand acesta a inceput sa spuna alceva decat ce au declarat martorii reclamantei adica ( adevarul) presedintele de sedinta s-a rastit la martor ca;aveti grija ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare,pe un ton rastit.ce a ce nu s-antamplat si cu ceilalti.ce sa cred??? nuuuu.
da.m-am gandit la asta.nu mai este problema de bani acum ci se pune problama de dreptate.cum se poate castiga un proces fara sa ai dreptate.cu minciuni.pot detalia in privat sau......despre proces?????va multumesc!! daca aveti timp.
pai faptul ca presedinta de sedinta a permis audierea martorilor in lipsa apararii si faptul ca martorul a fost sgresat de presedinta si nu afost lasat sa spuna ce avea de spus nu reprezinta un abuz sau coruptie????
mai am suspiciune si de coruperea presedintelui de sedinta,deoarece s-au pus intrebari la obiect in care avantajeaza reclamanta iar pe martorul meu care a spus adevarul,l-a agresat si l-a intimidat in a raspunde si a spune adevarul.asi putea face o cerere de stramutare???mai stiu ca reclamanta are pile prin judecatorie. va multumesc!!
buna ziua! am si eu o intrebare.untr-un proces de uzucapiune au fost audiati martorii fara avocatul apararii.deasemanea martorii reclamantei au depus marturie mincinoasa.ce pot sa mai fac??? se poate sa se fi inteles avocata reclamantei care e si sefa baroului cu avocata mea??? pentru-ca avocata mea nu s-a prezentata la proces in timpul audierilor martorilor cu scuza ca a avut un proces la curtea de apel,prezentandu-se dupa ce s-au audiat martorii.ce pot sa mai fac in cazul de fata.ca ma sfatuiti sa fac??? va multumesc!!!!