avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate iobajr

Activitate iobajr

Răspuns la discuția Accident bizar - Culpa comuna ?
westdesign a scris:


Pagubele mele sunt destul de mari, plus permisul suspendat.


Inteleg ca ai vrut sa mergi inainte si te-a lovit in lateral,nu? Daca spui ca pagubele sunt mari inseamna ca avea viteza destul de mare , asta inseamna ca mergea de cativa metri cand te-a lovit si aveai timp sa-l vezi.
Sincer nu cred ca ai sanse de castig.
Răspuns la discuția Contestatie Radar Fix
Va multumesc mult pentru ajutor, am facut contestatie la PV .

PS: Va tin la curent cu rezultatul.
Răspuns la discuția Permis suspendat -cumul de puncte
Aceste acte trebuie depuse personal sau exista si alte metode fiindca nu am cum sa ma deplasez pana la Satu Mare in urmatoarele zile.
Este obligatoriu acest certificat de grefa, mentionez ca la data la care am facut contestatia nu eram instiintat ca mi se suspenda permisul motiv pentru care functionarul de la judecatorie mi-a spus ca nu am nevoie de el.
In cursul zilei de azi am primit la domiciliu o instiintare ca am acumulat 16 puncte de penalizare si ca trebuie sa ma prezint in termen de 5 zile la Politia Satu Mare, instiintarea a fost inmanata mamei mele fiindca in acest moment eu sunt plecat la Brasov. Saptamana trecuta am facut o contestatie la o amenda radar la care erau atribuite 6 puncte de penalizare , data procesului fiind stabilita pe 16 iunie.
Intrebarea mea este : aceste 6 puncte raman valabile sau se anuleaza pana la pronuntarea sentintei? caz in care as ramane cu 10 puncte.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Contestatie Radar Fix
Contestatia trebuie formulata intermeni juridici ?
Răspuns la discuția Contestatie Radar Fix
Este posibil ca judecatorul sa nu accepte contestatia ?
Daca se intampla acest lucru ce pot sa fac?
Răspuns la discuția Contestatie Radar Fix
Am auzit de cineva care a facut o contestatie de genul acesta acum cateva luni, nu acastigat procesul si pe langa asta a primit mai multe puncte de penalizare decat initial, mai exact dublu.
Crede-ti ca e posibil?
Răspuns la discuția Contestatie Radar Fix
Am auzit de cineva care a facut o contestatie de genul acesta acum cateva luni, nu acastigat procesul si pe langa asta a primit mai multe puncte de penalizare decat initial, mai exact dublu.
Crede-ti ca e posibil?
In data de 04.04 am fost surprins pe raza localitatii Hadareni, jud. Mures cu viteza de 91.2 km la ora de catre un radar fix, iprocesul verbal a fost intocmit pe data de 29.04 si a ajuns la mine pe 05.05. Problema mea este ca-mi amintesc acel radar fiindca inainte cu 50 de metri de el am fost depasit de o alta masina si am verificat acul vitezometrului ,aveam 80 km/h moment in care am inceput sa franez deci nu aveam cum sa am 91.2 km/h.
Intrebarea mea este ce pot sa fac? o contestatie in instanta ar ajuta si daca fac contestatie cum pot sa demonstrez acest lucru ?

Va multumesc.