avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaneacsu

Activitate cristinaneacsu

Am uitat sa va spun ca pe factura era vorba de masa servita,fiind automat si achitata
Am vorbit cu contabila de la firma respectiva si mi-a spus ca nu are cum sa ma ajute.Dupa spusele ei s-ar fi emis bon fiscal si nu are cum sa imi faca rost de el.In aceste conditii cum sting furnizorul?Prin contul 117?
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:La societatea la care lucrez am gasit o factura din anul 2005 pe care scrie achitat numerar(nu este precizat numarul chitantei sau al bonului fiscal),insa in situatia mea contabila apare ca si furnizor neachitat deoarece nu am dovada platii.Am incercat sa iau legatura cu firma respectiva pentru a face rost de o copie dupa chitanta,dar nu am reusit. Cum trebuie sa procedez din punct de vedere contabil pentru a stinge datoria la furnizor?
Va multumesc!
Buna ziua!
As vrea sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :Un angajat lucreaza la o societate din anul 2005 pana in prezent .In cursul acestor ani a vut in total un numar de 30 zile concediu odihna,numar de zile co conform contractului fiind de 24 pe an.In momentul incetarii contractului se platesc zile de concediu ramase din anul 2005 si pana in prezent?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:Sunt contabila la o societate comerciala care pana in februarie 2009 avea in jur de 24 angajati.Datorita dificultatilor economice am fost nevoiti sa ne restrangem activitatea ajungand la un numar de 8 angajati.Societatea are contract cu Vodafone pentru un numar de 20 telefoane valabil pana in anul 2010,iar de doua luni tot incercam sa inchidem telefoanele pe care nu le mai folosim.Persoana cu care am tot vorbit la relatii cu clientii imi spune ca nu putem sa inchidem aceste numere fara a plati taxa de deconectare ,chiar daca i-am explicat ca ne-am redus activitatea si i-am trimis si copii dupa deciziile de incetare a contractelor.Imi spune ca am putea sa facem acest lucru daca am fi in procedura de insolventa sau de faliment.
Nu am cu cine sa ma inteleg si nu am cum sa platesc pentru ceva ce nu folosesc.Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac in conditiile in care ei tot amana luarea unei decizii,iar facturile o sa mi le faca ca si pana acum.