Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata co la incetarea contractului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata co la incetarea contractului

Buna ziua!
As vrea sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :Un angajat lucreaza la o societate din anul 2005 pana in prezent .In cursul acestor ani a vut in total un numar de 30 zile concediu odihna,numar de zile co conform contractului fiind de 24 pe an.In momentul incetarii contractului se platesc zile de concediu ramase din anul 2005 si pana in prezent?
Doar pe ultimii trei ani, in functie de zilele de concediu neefectuate in fiecare an.
pe ultimii trei ani,sau pe ultimul an? ce lege specifica aceste termene?
Efectuarea CO este dreptul fiecarui angajat si obligatia acestuia de a-l efectua in cursul anului respectiv. Daca angajatul are dovada neefectuarii (chemare din concediu in interes de serviciu, cereri CO neaprobate) atunci zilele CO neefectuate vor fi platite in momentul incetarii contractului de munca.
De asemenea, trebuie vazut ce prevederi/politici sunt in contractul colectiv de munca aplicabil cu privire la concediul neefectuat in anul anterior. Unele firme platesc, altele prelungesc perioada efectuarii concediului din anul anterior.
Dar sa platesc concediul unui angajat ca nu a vrut el sa isi ia in anul respectiv mi se pare anormal? Ca sa nu mai zic de starea fizica si psihica a lui, nu poti muncii continuu tot anul, mai trebuie sa iei o pauza din cand in cand.
Inspectorii cand fac control la o firma urmaresc si acest lucru, daca se acorda concediul de odihna angajatilor.