avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate siamina

Activitate siamina

Buna ziua
Reiau subiectul pentru a primi din partea celor avizati o parere legata de situatia mea: la nastere copilul a primit numele tatalui (desi am insistat pentru un nume combinat cu al meu), cateva luni mai tarziu acesta ne-a parasit, iar dupa 2 ani de zile as vrea totusi ca baiatul meu sa poarte acel nume combinat (consider ca e in beneficiul lui). In conditiile in care tatal nu si-a asumat absolut nici o responsabilitate in aceasta perioada si refuza orice discutie, imi este foarte dificil sa obtin un acord din partea lui. Care ar fi pasul urmator pentru mine?
Va multumesc in avans
Răspuns la discuția Solutie pentru pierderea CM
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri (va fi intr-adevar amuzant, eu lucrez la un punct de lucru al unei firme din alt judet, cartea de munca era la ITM-ul aferent). Ceea ce nu am inteles eu totusi este diferenta dintre cele 2 abordari (notar vs. Monitorul Oficial) - mi s-a parut totusi curios sa fiu trimisa la notar cand toata lumea vorbeste de varianta cu anuntul oficial
Buna seara
In urma solicitarii unei copii dupa CM pentru un imprumut am descoperit la inceputul acestei luni (si eu, si firma la care lucrez) ca a disparut cartea mea de munca. Trecand peste stadiul de cautare a vinovatilor, solutia ce mi-a fost propusa pentru rezolvare a fost ca eu sa fac o declaratie notariala de pierdere a CM, urmand ca firma sa se ocupe apoi de refacerea ei. M-am interesat prin toate mijloacele la care am avut acces, dar nu am gasit nicaieri nici o informatie legata de scopul (si eventualele repercursiuni) respectivei declaratii - peste tot mi s-a spus ca trebuie sa dau anunt in Monitorul Oficial, sa adun adeverinte de la fostele locuri de munca, etc. Ma poate lumina cineva in aceasta privinta?
Va multumesc anticipat