avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate helbiz

Activitate helbiz

Si eu ma aflu intr o situatie asemanatoare si nimeni nu mi poate clarifica. Poate se gaseste cineva aici care sa ne ajute
Nu am primit inca nici un raspuns. Poate exista cineva sa ma lamureasca si pe mine
Firma pe care o detin impreuna cu sotia (si la care suntem si administratori) a incheiat un contract de consultanta in afaceri si management cu o alta firma. Obiectul contractului il reprezinta supravegherea activitatii a 3 puncte de lucru a firmei beneficiare. Ulterior (pt a beneficia de vechime pe cartea de munca) am luat hotararea impreuna cu beneficiarul de a ma angaja la acesta pe postul de director la unul din punctele de lucru. Dar acum am auzit ca ar exista posibilitatea ca pe langa impozitul de 16% platit de firma noastra si de TVA, sa fie nevoie sa platim si anumite sume datorate pentru pensie, somaj, sanatate etc. Poate cineva sa ma ajute cu o clarificare in acest caz?
Răspuns la discuția deductibilitate cheltuieli auto
Revin cu intrebare la dumneavoastra intrucat contabilul meu este de parere ca nu sunt deductibile cheltuielile cu combustibilul. Caz concret: administratorul societatii trebuie sa se deplaseze de la Sibiu la Alba sau Deva pentru a presta activitati de management in baza unor contracte cu clientul. La fiecare deplasare se completeaza foaie de parcurs si ordin de deplasare. Cheltuielile cu combustibilul in acest caz sunt deductibile sau nu? Va rog sa ma ajutati intrucat in momentul de fata platesc 16% impozit practic pe cifra de afaceri si nu pe profit din moment ce singurele cheltuieli efectuate nu le mai pot deconta, plus ca nu pot deduce nici TVA aferent. Se incadreaza oare aceasta situatie in exceptiile din lege? Poate fi incadrata la "vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata" sau "transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii" sau la autovehiculele cadrelor de conducere?
Buna. Am o nelamurire si poate este cineva aici sa ma ajute. Detin o firma care presteaza activitati de management la sediul clientului. Am doua locatii in alte orase. Cheltuielile generate de deplasarile respective sunt sau nu sunt deductibile? Multumesc anticipat