Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contract prestari servicii care sa nu lase impresia ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contract prestari servicii care sa nu lase impresia unei relatii de dependenta

stimati domni,
tot de pe acest forum am aflat ca se pot incheia contracte prestari servicii intre 2 PFA -uri,dar sa nu dea impresia unei relatii de subordonare,mai nou aseara la emisiunea domnului Soviani -The money channel dl. avocat Biris discuta despre faptul ca se lucreaza la legislatie si ca aceste contracte nu ar trebui sa lase impresia unei relatii de DEPENDENTA ;care ar fi inscrisul ce trebuie implementat intr-un astfel de contract
multumesc, cu respect
Cred mai degraba ca ar fi vorba de o clauza care sa arate uin mod expres egalitatea ambelor pari in derularea operatiunilor convenite prin contract
Sunt administrator la un srl -consultanta in afaceri si management si am un contract de intermediere vanzari platit cu comision din vanzari negociat lunar in baza unei anexe cu un alt srl.Ma afecteaza schimbarea codului fiscal? Ma refer la impozitarea activitatilor dependente .
"În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă se aplică regulile de determinare a impozitului şi a contribuţiilor sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, pentru
veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază ."
Beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea
intelectuală, nu şi cu capitalul propriu
Deci in lege e vorba doar de persoane fizice?
Sunt avocati care au considerat ca daca ai masina,telefon,combustibil,diurna incluse in contract de la beneficiar(asta nu e valabil pentru mine) asta duce la considerarea activitatii ca fiind dependenta .
Ma poate lamuri cineva daca e vorba in lege strict de persoane fizice?
Poate nu am postat bine ,dar la sectiunea mea(societati comerciale)nu prea m-am lamurit,
Multumesc anticipat pentru eventualele viitoare raspunsuri!
Si eu ma aflu intr o situatie asemanatoare si nimeni nu mi poate clarifica. Poate se gaseste cineva aici care sa ne ajute