Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozite si taxe pt contract de consultanta in afaceri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozite si taxe pt contract de consultanta in afaceri si management

Firma pe care o detin impreuna cu sotia (si la care suntem si administratori) a incheiat un contract de consultanta in afaceri si management cu o alta firma. Obiectul contractului il reprezinta supravegherea activitatii a 3 puncte de lucru a firmei beneficiare. Ulterior (pt a beneficia de vechime pe cartea de munca) am luat hotararea impreuna cu beneficiarul de a ma angaja la acesta pe postul de director la unul din punctele de lucru. Dar acum am auzit ca ar exista posibilitatea ca pe langa impozitul de 16% platit de firma noastra si de TVA, sa fie nevoie sa platim si anumite sume datorate pentru pensie, somaj, sanatate etc. Poate cineva sa ma ajute cu o clarificare in acest caz?
Nu am primit inca nici un raspuns. Poate exista cineva sa ma lamureasca si pe mine